Donanim 17 MART 2009 / 09:07

Altyapı bizde, döviz ellere…

MNT yazmaktan bana afakanlar bastı, muhtemelen siz de okumaktan sıkıldınız ancak bu konuyu daha çok kurcalarız gibi geliyor.

MNT yazmaktan bana afakanlar bastı, muhtemelen siz de okumaktan sıkıldınız ancak bu konuyu daha çok kurcalarız gibi geliyor.

Daha önce de yazmıştık. Numarasını taşıyan aboneleri nasıl bileceğiz ya da bulacağız diye. BTK’nın böyle bir hizmeti var. Ancak tek tek sorgulama yapmak çok da efektif bir çalışma değil. IPera Genel Müdürü Tolga Gündüz'ün verdiği bilgiye göre, numara taşınabilirliği konusunda yurtdışında ücretli hizmet veren bir site var: www.numberportabilitylookup.com


Bu site, tüm dünyadaki GSM numaraları için hizmet veren operatörün kim olduğunu söylüyor. Aslında buna benzer pek çok site var. Ancak bu sitenin önemi, destekleyen santral modelleri için hazır sorgular sunması. Gündüz, “Sistemi kendi santralimizde denedik. Bir numarayı aradığımızda, bu site üzerinden o numaranın taşınmış ise hangi operatöre taşındığını sorgulayıp, en uygun tarifeden arayabiliyoruz” diyor.


Ancak her ikimize de ters gelen bir konu var. Bu kriz şartlarında, BTK’nın oluşturduğu veritabanını kullanabilmek için yurtdışındaki bir hizmete döviz bazında ödeme yapılması düşüncesi. Bu nedenle benzer hizmeti BTK’dan istiyor ve bekliyoruz. BTK’daki sevgili dostlarımıza duyurulur.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun