Donanim 09 TEMMUZ 2010 / 13:47

Almanya Facebook'u dava ediyor

Almanya "Kullanıcı gizliliği ihlali" sebebiyle Facebook'a karşı yasal süreci başlattı.

Almanya "Kullanıcı gizliliği ihlali" sebebiyle Facebook'a karşı yasal süreci başlattı.


Daha önce gizlilik problemleri uzun süre konuşulan Facebook'a resmi olarak ilk defa resmi bir girişim başlatıldı. Apple'a karşı tekel oluşumuyla, Google'ın da "Street View" uygulamasıyla ilgili araştırmalarda bulunan Almanya, Facebook'a karşı yasal süreci başlatmak için hazırlıklarını tamamladı.

Dünya çapında 1 milyar kullanıcı hedefiyle gündeme gelen Facebook için Almanya Veri Koruma Hamburg Ofis Başkanı Johannes Caspar, Facebook'un yasadışı olarak profilini silen kişilerin bilgilerini kayıtlı ve erişime açık tuttuğu için yasal sürecin başladığını belirtti.

Facebook Nisan ayında gizlilik ayarlarını değiştirmişti. Bu değişiklikle kişilerin e-posta adreslerinin istenmeyen kişiler tarafından görülmesi engellenmişti. Ancak bu gelişme Almanya'yı tatmin etmişe benzemiyor. Facebook bu iddiaya 11 Avustos'a kadar cevap verme şansı bulunuyor.

Caspar, kaydedilen iletişim bilgilerinin henüz silinmediğini ve şu anda da pazarlama faaliyetleri için kullanıldığını açıkladı. Almanya'da bilgi güvenliği yasalarına göre bilginin üçüncü kişilere ulaştırılması kesinlikte yasak olduğu belirtiliyor.

Kurulan sistemin Facebook'u genişleterek, kendi çıkarları doğrultusunda kullanılmasını sağladığını belirtiyor. Bu sebepten açılan dava sonucunda Facebook'un binlerce avroluk tazminat ödemesi gerekebileceği konuşuluyor. Ancak Facebook gerçekten böyle bir suç işliyorsa, bu tazminat miktarı şirket için pek sorun olmayacaktır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun