Donanim 11 OCAK 2013 / 15:40

Akıllı TV uygulama geliştiricilerin önü açılıyor

Akıllı TV uygulama geliştiricilerin önü açılıyor

Samsung, duyurusunu yaptığı Smart TV SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) 4.0 ile birlikte, akıllı televizyonları için geliştirilen yazılımların Windows’un yanı sıra Linux ve Mac işletim sistemlerini destekleyecek şekilde geliştirilmesini sağlayacak.Hali hazırda sadece Windows işletim sistemi üzerinde hazırlanabilen yazılımlar, yeni kitle birlikte Linux ve Mac ortamlarında da hazırlanabilecek.  Samsung, bu hamlesiyle birlikte TV sektöründe yerel bir bulut geliştirme ortamı sunan ilk üreticisi oldu. Bu ortam, bir açık API (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanarak web servisleri arasında kurulan bağlantıya dayanan içerik geliştirme çalışmalarını mümkün kılıyor.

Ayrıca Smart TV SDK 4.0 Mac işletim sistemi kullanan geliştiriciler ile Windows işletim sistemi kullanan diğer işleticiler arasında ekip çalışması yapılabilmesini sağlıyor. Sonuçta birçok geliştirici bir ekip çalışmasına katılabilecek ve yazılım geliştirmede daha verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu sağlanabilecek.

Smart TV SDK 4.0’da standart bir programlama dili olan HTML5’in genişletilmesi ve desteklenmesi yoluyla birçok yazılım geliştirici için Smart TV uygulamalarının geliştirilmesinde kolaylıkla rol alma olanaklarının temellerini attı. HTML5 ile Samsung yakınsama uygulamalarının geliştirilmesini destekleyen entegre bir ortam oluşturmayı başardı. Böylece Samsung’un Smart TV’leri harici cihazlarla iletişime ve etkileşime girebilecekler.

Akıllı TV uygulama pazarı genişliyor

Samsung, bu yeni geliştirilen uygulamayla birlikte hali hazırda yüzde 45 olan akıllı televizyon pazar payıyla ekosistemini de genişletmeyi hedefliyor. Her ne kadar daha fazla platform üzerinden geliştirilebilecek uygulamalar, oluşabilecek güvenlik tehditlerini artıracak olsa da, uygulama sayısındaki artış kullanıcıların oldukça ilgisini çekebilir. Bunun yanı sıra, Windows üzerinden çalışmayan birçok uygulama geliştiriciyi de kendisine çekecek platform, şirketin pazardaki payını artırması yardımcı olabilir.

Samsung Electronics Görüntüleme Departmanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hyogun Lee konuyu şöyle değerlendirdi;
“Samsung, dünyanın her yerindeki yazılım geliştiricilerin, yaratıcı fikirlerini kullanarak daha kolay bir şeklide Smart TV yazılımları geliştirebilecekleri bir ekosistem kurma çabalarını sürdürüyor. Geliştiricilerin yaratıcı fikirleri ve Samsung Smart TV’lerin inovatif özellikleri bir araya gelerek müşterilerek optimum Smart TV deneyimlerini sunacak”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun