Donanim 21 HAZİRAN 2012 / 15:11

Akıllı TV Platformu resmen kuruldu

Akıllı TV Platformu resmen kuruldu

Akıllı TV üreticileri ve uygulama geliştiriciler arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirme amaçlı altyapı sağlayacak 'Akıllı TV Platformu', kurucu üyeler TP Vision ve LG Electronics'in yanı sıra birleşme sürecindeki diğer Japon TV üreticileriyle birlikte hayatına başladı.Uygulama geliştiricilerin cazip, platformdan bağımsız hizmetler sağlamalarını mümkün kılacak genel mülkiyete ait bir ekosistem oluşturacak platform, öncelikli olarak Akıllı TV deneyimini geliştirmeyi hedefliyor.  Geliştiricilerin ücretsiz olarak  indirebilecekleri ve uygulama geliştirmek için kullanabilecekleri yazılım geliştirme kitinin ilk sürümünü resmi olarak konsorsiyum internet sitesinden yayınlayacak olan platform SDK, HTML5 gibi açık web teknolojilerini temel alarak geliştirilen web uygulamalarının bağlı olduğu platformdan bağımsız olarak çalışmasına olanak tanıyacak. İlk sürümü başlangıç noktası olarak kabul edilen platform, SDK 2.0 yazılım sürümünün ardından SDK 2.0 teknik özelliklerini ilan edecek. Bununla birlikte geliştiriciler, katılımcı Birlik üyeleri aracılığıyla 2013 model TV setleri için uygulamalar geliştirebilecekler.

Konuyla ilgili konuşan Akıllı TV Platformu Başkanı LG Electronics'ten Bong-Seok Kwon, platformdan önce Akıllı TV sektörünün, farklı marka TV'lerde farklı platformlar ve teknolojiler kullanıldığından hem TV üreticileri hem de uygulama geliştiriciler için son derece zor bir pazar olduğunu söyledi. Kwon, platformun aha geniş bir oyun alanı yaratarak geliştiricileri daha fazla sayıda ve daha iyi TV uygulamaları geliştirmeye teşvik etmenin yanı sıra üreticiler ve tüketiciler için en zengin talep üzerine film, müzik hizmetleri, oyun, sosyal ağ kaynaklarına ulaşım imkanı sağladığını ifade etti.

Akıllı TV Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Perrot, uygulama geliştirme zaman ve maliyetlerindeki düşüşün herkes için faydalı olacağını vurguladı. Perrot, eliştiriciler değerli zamanlarını farklı platformlarda test için harcamak yerine tüketicilerin keyif alacağı uygulamalar yaratmaya yönelik yaratıcı faaliyetlere odaklanabileceklerini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun