Donanim 26 OCAK 2012 / 13:16

Akıllı televizyonlara bedava içerik geliyor

Smart televizyonlara bedava içerik geliyor

Samsung ile Saran Holding arasında yapılan anlaşmayla, Warner Bros., Walt Disney ve RHI içerikleri üç yıl boyunca bedava sunulacak.Akıllı televizyonların hızla yayıldığı görülüyor. Yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasa hacmine ulaşan akıllı televizyonlarda sunulacak içeriklerle farklılaşılması önem kazanıyor. Zira geleneksel cep telefonundan akıllı telefonlara geçişte tüketicilerin kararlarına yön veren uygulamalar, yeni nesil televizyonların da geleceğini belirleyecek.

Bu doğrultada içeriğini zenginleştirmeyi hedefleyen Samsung da Saran Holding’le yaptığı işbirliğini duyurdu. Artık Warner Bros., Walt Disney ve RHI içerikleri akıllı televizyonlarda olacak. Hatta Samsung’tan verilen bilgiye göre, çoğu Samsung akıllı cihazlardan bu içeriklere ulaşılabilecek.

Toplantıda soruları cevaplayan Samsung Türkiye Pazarlama Direktörü Burçak Doğan, Türkiye ve yurtdışında daha önce böyle bir çalışmanın yapılmadığını aktardı. İşbirlği kapsamında 200 film, 150 bölüm dizi ve 150 bölüm çizgi film Samsung kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak.İşbirliğinin kendi yazılım mühendisleriyle gelişmesinin ayrıca mutluluk verici olduğunu dile getiren Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, ileride yurtdışında da benzer çalışmalar yürütmek istediklerini açıkladı.

Akıllı televizyon piyasasında önemli bir payları bulunduğunu hatırlatan Samsung Electronics Türkiye Başkanı SungYong Hong, yeni anlaşmalarla da içeriklerini zenginleştirmeye yönelik çalışmalarının süreceğini belirtti.

Bağımsız uygulama geliştiricilere destek veriliyor

Akıllı televizyonlarda uygulama geliştiricilerin önemi artıyor. Zira akıllı telefon piyasasının gelişmesini sağlayan uygulama geliştiricilerin akıllı televizyonlar konusunda da belirleyici olması bekleniyor. Toplantı sırasında yönelttiğimiz sorulardan biri de 'bağımsız geliştiricilere destek verilmesi' konusu oldu. Samsung'un bu konuda çalışmalar yürüttüğü, özellikle birebir şirkete başvuruda bulunan geliştiricilere destek verildiği vurgulandı.

Şirketin şu an ABD'de geliştiricilere açık bir platformu bulunuyor. Ancak Türkiye'de akıllı televizyonlar için açık platform bulunmuyor. Yine de Samsung Türkiye yapılan başvurularda uygulama geliştiricilere destek veriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun