Donanim 20 ARALIK 2010 / 08:23

Akıllı telefonlarınız sizi izliyor

Wall Street Journal'ın haberine göre, kişisel bilgileriniz düzenli olarak şirketlerle paylaşılıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, kişisel bilgileriniz düzenli olarak şirketlerle paylaşılıyor.


Akıllı telefonların gelmesiyle telefonlarımıza artık adı uygulama olan programlar indiriyoruz. Ancak çoğumuz bu programların telefondaki bilgilerin ne kadarına sahip olduğunu ya da iletebileceğini bilmiyoruz.

Wall Street Journal'ın haberine göre, akıllı telefonlar bağlantılarınızı, adınızı, yerinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi, telefon numaranızı, cihazınızın ID numarası ve diğer kişisel veriler bilginiz olmadan dışarı iletilebiliyor.

101 popüler oyun ve diğer iPhone ve Android akıllı telefon uygulaması üzerinde yapılan testler, bu uygulamaların 56'sının telefonun ID numarasını kullanıcının izni ve bilgisi olmadan diğer şirketlerle paylaştığını ortaya koydu. 47 uygulama telefonun nerede olduğunu bir şekilde iletiyor. 5 tanesi yaş, cinsiyet ve diğer kişisel bilgileri dışarıya sızdırıyor.

iPhone, Android'e göre daha fazla veri sızdırıyor

Yapılan kısıtlı araştırma, iPhone uygulamalarının Android işletim sisteminde çalışan uygulamalara göre daha fazla veriyi sızdırdığını gösteriyor. iPhone'daki en kötü uygulama olarak belirtilen textPLus4 isimli yazı yazma programı ID numarasını sekiz şirkete gönderirken iki şirkete de kullanıcının yaşı ve cinsiyetini bildiriyor.

En çok üzerinde durulan uygulamalardan biri de Pandora. Kullanıcı beğenisine göre çevrimiçi müzik hizmeti sağlayan Pandora'nın hem iPhone hem de Android uygulaması kullanıcıların yaşı, cinsiyeti, konumu ve telefonun ID'sini reklam şirketlerine gönderiyor.

Araştırmanın sonunda akıllı telefonlarda yüklü bulunan uygulamaların bilgisayar kullanıcılarının yapabildiği gibi bilgileri göndermesinin engellenemediği beliriliyor. Görünen o ki tek yol uygulamaları tamamen telefondan kaldırmak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun