Donanim 16 HAZİRAN 2011 / 11:03

Acer’ın beklentisi yüzde 60 düştü

Acer artık tablet pazarına o kadar iyimser bakmıyor olacak ki bu yılın satış tahminlerini yüzde 60 oranında aşağı çekti. Son dönemde yeni modellerin raflardaki yerini almasıyla hareketlenen tablet bilgisayar pazarı bazı şirketler için kabusa o kadar da iyi gitmiyor. Acer, 2011 yılında tablet ve düzüstü bilgisayar pazarından beklentisini yüzde 60 oranında aşağı çekti. Bunun nedeni olarak da iPad 2 ve kendini bir türlü toparlayamayan Avrupa ekonomisi gösteriliyor.

Dünyanın ikinci büyük bilgisayar üreticisi konumundaki Acer’ın son üç çeyrek dönemdeki ilerleyişi tahmin edilenin gerisinde kaldı. Yıl başında 5 ila 7 milyon adet olarak tahmin edilen 2011 satışları için şu anki beklenti 2,5-3 milyon adet civarında. Acer’ın yönetim kurulu, özellikle taşınabilir ürünler alanındaki bu bocalamanın, bu yılın 3. çeyreğinde tablet pazarının daha ‘kararlı’ hale gelmesiyle düzeleceğini açıkladı.

Bu haberlere rağmen Acer’ın üretim bandında hala çok sayıda tablet bilgisayar var. Acer Iconia Tab A500 ve küçük kardeşi A100 (7 inçlik) dışında Intel Atom işlemcili Iconia M500’ün de yolda olduğu bilgisi geliyor.