Donanim 21 ARALIK 2010 / 14:18

ABD ordusundan askerlere büyük kıyak

ABD ordusu her askere akıllı telefon vermeyi ciddi ciddi planlamaya başladı.

ABD ordusu her askere akıllı telefon vermeyi ciddi ciddi planlamaya başladı.


ABD ordusu dünya üzerinde teknolojiyi etkin anlamda kullanan az sayıda ordudan biri. Akıllı teknolojileri askeri sistemlerle hızla bütünleştiren ordunun gündemine şimdilerde “her askere akıllı telefon vermek” fikri hakim oldu.

Hatta bu düşünceyi daha da ileri götürenler bazı adımları Teksas Tugay Merkezi’nde atmaya başladı bile. Sadece akıllı telefon değil tablet bilgisayarlar, e-okuyucular ve mini projektörleri kapsayan bir dizi elektronik cihazın yakın zamanda bu merkezde kullanılması söz konusu.

Proje kapsamında her askere verilecek standart kitler arasında akıllı telefon da vermeyi planlayan ABD ordusu, akıllı telefonların kullanımı için ayrıca askerlere aylık bir bütçe vermeyi de tasarlıyor.

Ancak henüz fikir aşamasında olan bu projenin gerçekleşmesi durumunda askerlere hangi marka telefonun verileceği bilinmiyor. Ayrıca ordunun bu kapsamda kendi telefonlarını üretmesi ya da bir telefon geliştirmek için üreticilerle masaya oturma olasılığının düşük olduğu belirtiliyor.

Verilecek telefonların sert koşullara dayanıklı olması şartını koyan ordunun bu projesiyle birlikte Apple ve Android savaşının orduya da taşınması söz konusu olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun