Donanim 10 KASIM 2010 / 09:03

ABD Federal Mahkemesi: "Çalışanlar, üstleriyle ilgili eleştirilerde bulunabilir"

Facebook'ta paylaştıkları nedeniyle işten atılan kadın mahkemece suçsuz bulundu.

Facebook'ta paylaştıkları nedeniyle işten atılan kadın mahkemece suçsuz bulundu.


Facebook'ta denetçisi için yazdığı yorumlar nedeniyle işinden olan kadın, mahkeme tarafından suçsuz bulundu. Bu sebeple, Connecticutlı Dawnmarie Souza isimli kadının işten atılması kanun dışı görüldü.

Geçtiğimiz yıl Dawnmarie, denetçisini kişisel Facebook sayfasında eleştirmiş, ardından iş arkadaşlarıyla da detaylarıyla yorumlarını paylaşmıştı.

Federal mahkeme, çalışanların iş koşullarıyla ilgili arkadaşlarıyla görüşlerini paylaşması yasalarca koruma altında olduğunu açıkladı. Yasalarda internet üzerinden sohbet için özellikle bir madde bulunmuyor ancak çalışanların birbirleri arasında işle ilgili sohbet etmeleri, üstlerini eleştirmeleri hakları koruma altında bulunuyor.

Gelişmeler üzerine Dawnmarie'nin işten atılmasının Facebook'ta paylaştığı yorumlar olmadığını belirten şirket sözcüsü, çalışanlarının son 10 günde kaba ve terbiyesizce davrandığını belirtti.

Konuyla ilgili son olarak karar verilecek davanın bir ay içinde sonuçlanması bekleniyor. Dawnmarie'nin işten haksız ya da haklı olarak işten atıldığı ortaya çıkacak.