Donanim 26 ŞUBAT 2009 / 13:38

ABD’li kablosuz ağ sağlayıcılarına milyon dolarlık ceza

Federal regülatörler, yüzlerce küçük telekomünikasyon sağlayıcısını, müşteri telefon kayıtlarını koruma altına alan yeni kurallara uymadıkları için cezalandırdı.

Federal regülatörler, yüzlerce küçük telekomünikasyon sağlayıcısını, müşteri telefon kayıtlarını koruma altına alan yeni kurallara uymadıkları için cezalandırdı.


ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), telefon ve kablosuz ağ sağlayıcısı 650 şirketin her birine, müşteri telefon verisini korumaya yönelik gerekli belgeleri imzalamadıkları için 20 bin dolar ceza verilmesini kararlaştırdı.


Sağlayıcıların alacağı toplam ceza 13 milyon doları bulabilir. Veri hırsızlarının yasa dışı yollarla ele geçirdiği veri kayıtlarını satmasından sonra FCC, 2007 yılında telefon şirketlerinin gizlilik şartlarını sıkılaştırmıştı. Telefon şirketlerinin, herhangi bir hesap değişikliği ya da bilgi erişimi yapıldığında müşterilere uyarıcı bir bilgi yollaması şartı konulmuştu.


Şirketlerin, bu gerekçeleri yerine getirdiğine dair yıllık sertifikasyonlar doldurması gerekiyor. FCC ise, yüzlerce küçük şirketin 2008’de bu tür bir eylemde bulunmadığını söylüyor. Komisyon, gelecek yıl da durumun tekrar etmesi halinde çok daha ciddi cezalar verileceğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun