Donanim 20 TEMMUZ 2010 / 14:26

ABD’de 70 binden fazla blog kapatıldı

Binlerce blog barındıran Blogetery.com, teröre yönelik içerikler barındırdığı gerekçesiyle kapatıldı.

Binlerce blog barındıran Blogetery.com, teröre yönelik içerikler barındırdığı gerekçesiyle kapatıldı.


Türkiye’de internet sansürünün fazlasıyla tartışıldığı şu günlerde ABD’de 70 binden fazla blog sayfası kapatıldı. Terörizmi teşvik ettiği gerekçesiyle suçlanan ve kapatılan Blogetery.com’la birlikte barındırdığı binlerce blog sayfası da kapatılmış oldu.

BurstNet, web alan barındırma hizmeti sunduğu Blogetery.com’u FBI’ın talimatıyla kapattığını duyurdu. Yapılan açıklamada, sitede terör içerikleri ve yasa dışı terör örgütü El-Kaide’nin ölüm listesine yönelik bir bağlantının verildiği öne sürüldü. 70 binden fazla blog barındıran sitenin bu sebeple kapatıldığı belirtildi.

Yapılan inceleme üzerine BurstNet söz konusu bağlantının, kişileri tehlikeli faaliyetlere teşvik ettiği ve BurstNet kullanım politikasını ihlal ettiği gerekçisiyle Blogetery.com’u kapatmaya karar verdi. BurstNet’in kendi insiyatifiyle aldığı bu karar, kapatılmadan önce hiçbir açıklama yapılmayan blog sahiplerini şaşkına çevirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun