Donanim 20 MAYIS 2010 / 06:21

AB genişbant hızını artırıyor

Avrupalıların yarısı 2020 yılında saniyede 30Mb genişbant hızı ile internete erişim sağlamış olacak.

Avrupalıların yarısı 2020 yılında saniyede 30Mb genişbant hızı ile internete erişim sağlamış olacak.


AB, Avrupa çapında genişbant hızını artırmak için beş bir yıllık plan ortaya koydu. Bu plana göre Avrupalıların yarısı 2020 yılında saniyede 30 Mbit hızla internete erişim sağlamış olacaklar. Planla birlikte aynı zamanda, 2015 yılında Avrupalıların yarısının kamu hizmetlerini ve alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmesi öngörülüyor.

AB Dijital İlişkiler Komisyon sözcüleri AB'nin teknolojiye ABD'den yüzde 40 oranında daha az yatırım yaptığını açıklıyor ve bu durum Avrupalıların neredeyse üçte birinin hiç internet kullanmadığı anlamına geliyor. Bu sonuç aynı zamanda, Avrupalıların sadece yüzde 1'nin fiber bağlantılı yüksek hızda internete girdiğini ortaya koyuyor.

ABD'deki hıza ve altyapıya ulaşmak için AB hükümetlerinin araştırma ve geliştirmeye yaptıkları yıllık harcamanın iki katına çıkarılması gerektiği vurgulanıyor. Bu durumda, tüm bunların yapılabilmesi için 2020 itibariyle 11 milyar avro harcanmış olacak.

Planla birlikte Avrupa'da teknoloji standartlarının geliştirilmesi, regülatör sınırlarının azaltılması, elektronik ödemelerin teşvik edilmesi ve dijital telif hakkını basitleştirilmesi isteniyor.