Donanım 26 MAYIS 2013 / 17:42

55 bin kutu sahte ürün ele geçirildi

Xerox, yazıcı sarf malzemeleri sektörünü dünya genelinde her yıl 3 milyar doların üzerinde zarara uğratan sahtecilikle mücadelesini sürdürüyor.Xerox, sahte yazıcı sarf malzemeleri üreten ve dağıtan yerlere, yerel emniyet güçleriyle birlikte baskınlar düzenlemeye devam ediyor. Xerox’un Çin ve Dubai’de yerel emniyet güçleriyle birlikte gerçekleştirdiği operasyonlarda, Türkiye, Rusya, A.B.D, Almanya, Hollanda, Brezilya ve Güney Afrika’ya gönderilmek üzere hazırlanan ve orijinal Xerox sarf malzemesiymiş gibi paketlenen 55 bin kutu sahte ürün ele geçirildi. Ele geçirilen sahte ürünlerin piyasa değerinin milyonlarca dolar düzeyinde olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yıl benzeri bir operasyon da Türkiye’de gerçekleştirilmişti. İstanbul’un değişik semtlerinde yer alan depolara emniyet güçleri ile birlikte eş zamanlı operasyonlar düzenlenmişti. Operasyonlar sonucunda binlerce adet sahte Xerox sarf malzemesi ele geçirilmiş, imha edilmek üzere bu malzemelere el konulmuştu. Bu malzemeleri üreten işletme sahipleri ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatılmıştı.

Xerox bünyesinde sahtecilikle mücadele etmek üzere çalışan özel bir birim bulunuyor. Bu birim uluslararası çapta çalışmalar yapıp, tespit ettikleri sahte üretim ve dağıtım noktalarını ilgili yerel güvenlik güçlerine bildiriyor. İlgili ülkelerde operasyonlar düzenlenmesini sağlıyor.

Baskı Sarf Malzemeleri Birliği’nin araştırmasına göre sahte tüketim malzemeleri kullanımı, dünyada her yıl sektörü 3 milyar dolardan fazla zarara uğratıyor. Sahte ürünler, ülkelerin önemli vergi kayıpları yaşamasına da neden oluyor. Sahte sarf malzemesi kullanımı, baskı cihazlarında ciddi hasarlar oluşturuyor. Ucuz olduğu için sahte sarf malzemesi satın alan ya da orijinal ürün satın aldığını sanan tüketiciler, cihazlarında yaşanan sorunların çözümünü ise üretici markadan bekliyor.

Xerox, tüketicileri sahte ürünlerden korunmak için satın aldıkları ürünler üzerindeki etiketleri incelemelerini tavsiye ediyor. Xerox ürünleri, holografik güvenlik etiketiyle, her ürüne özel bir seri numarası ve barkodla satılıyor.
ETİKETLER : sahtecilik xerox
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun