Donanim 01 HAZİRAN 2010 / 06:37

5 bin korsana dava açıldı

Hurt Locker filminin yapımcıları torrent üzerinden filmi indiren 5 bin kişiyi dava etti.

Hurt Locker filminin yapımcıları torrent üzerinden filmi indiren 5 bin kişiyi dava etti.


6 Oscarlı Hurt Locker filminin yapımcılarının torrent kullanarak filmi internet üzerinden indirenleri dava edebileceğinin haberini vermiştik. Sonunda beklenen gerçekleşti ve Voltage Pictures 5 bin torrent kullanıcısını dava etti.

Filmin yapımcılarının elinde kabarık bir dava dosyası bulunuyor. 5 bin kullanıcının kişisel olarak dava edilmesi bugüne kadar ki en büyük dava dosyalarından birini oluşturuyor.

Her şeye rağmen Voltage Pictures'ın elinde hiç isim bulunmuyor. Davaya internet servis sağlayıcılarının davet edilerek, IP adresleri üzerinden kişilerin kimliklerinin belirlenmesi planlanıyor.

Voltage, filmi indirenlerden bin 500 dolar ödeyerek davadan kurtulabilecekleri söyledi. Eğer dava sonuçlanırsa bu bedelin 10 katı kadar bedel ödemek zorunda kalacaklarını belirten şirket, kullanıcıları inceden inceye tehdit etmeyi ihmal etmedi.

Bol Oscar'lı filmin gişedeki başarısızlığı konuşuluyordu. Voltage, 17 milyon dolardan az gişe hasılatı yapan filmin yarattığı hayal kırıklığının sebebini internetten yapılan indirmelere bağladı. Satılan bir yasal kopyayla tüm dünyaya yasal olmayan içerik sağlandığı ifade edildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun