Donanim 30 KASIM 2010 / 08:30

4G hizmetleri birkaç yıl içinde dünyayı saracak

Yapılan tahminlere göre 2015 yılında 4 milyardan fazla insan 4G hizmetleri ile tanışmış olacak.

Yapılan tahminlere göre 2015 yılında 4 milyardan fazla insan 4G hizmetleri ile tanışmış olacak.


ABI Research’ün yaptığı araştırmaya göre 2015 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’tan fazlası 4G mobil genişbant erişimine sahip olacak. Yapılan tahminlere göre önümüzdeki 5 yıl içinde LTE ve WiMAX dahil 4G teknolojilerine erişim kapasitesi artarak 4,4 milyardan fazla insan bu teknolojilerin sağladığı avantajlardan faydalanabilecek.

Ortaya konan bu rakam, HSPA gibi mevcut 3G mobil veri teknolojilerine erişimi olan 2,2 milyar insanın yaklaşık iki katı. Bununla birlikte ABI, bugün 770 milyon kullanıcının LTE ve WİMAX servislerine erişim sağladığını tahmin ediyor.

LTE ve WİMAX gibi 4G teknolojiler, kablosuz veri teknolojilerinde yeni bir dönemi temsil ediyor ve genellikle 3 Mbps veya daha yüksek ortalama indirme oranı sunuyor. Buna karşılık, bugünün 3G ağları ise genellikle bu oranın onda biri kadar indirme hızı sağlıyor.

ABD’de 1 yıldan fazladır 4G servisi sunan halihazırdaki tek şirket Sprint. Verizon ise önümüzdeki ay 4G LTE servislerini sunmak üzere hazırlıklarını devam ettiriyor. AT&T ve T Mobile gibi şirketler de henüz bir resmi açıklama olmasa da 2011 yılında kendi 4G LTE ağlarını hayata geçirecekleri iddia ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun