Donanim 03 KASIM 2009 / 14:48

3G’ye dair…

Büyük bir hevesle beklediğimiz 3G konusunda beklenilen olmadı abonelerin yüzde 63’ü 3G’yi gereksiz buluyor.

Büyük bir hevesle beklediğimiz 3G konusunda beklenilen olmadı abonelerin yüzde 63’ü 3G’yi gereksiz buluyor.

Geldi, geliyor derken en geç 3G ile tanışan ülkelerden biri olan Türkiye'de 3G abone sayısı 6 milyon barajını da hızla aştı. Bu abone rakamı bakıldığında dünyadaki birçok ülkenin nüfusunda da fazla. Ancak abonelerin yüzde kaçı 3G hizmeti kullanıyor derseniz, vereceğimiz cevap orantısal olarak bir elin parmaklarını geçmez olacak maalesef.

İnterpromedya Araştırma Hizmetleri Araştırma Grubu tarafından 1332 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları hayli ilginç. Araştırmaya katılan her yüz kişiden 17'si 3G uyumlu cihaz kullanırken 81 kişi 3G uyumsuz cihaz kullanıyor, 2 kişinin ise konuyla ilgili fikri yok.

Buradan hareketle her yüz kişiden sadece 9'u 3G aboneliğini başlatmış durumda. Ancak sıkı durun aboneliğini başlatmayan 91 kişi, 3G hizmetlerini gereksiz bulduğu için kullanmadığını söylüyor ki operatörler tarafında yapılan bunca yatırım ve pazarlama faaliyetine rağmen gelinen bu nokta oldukça düşündürücü.

Bu konuyu BThaber'de iki haftadır inceliyoruz. Kurumsal ya da bireysel kullanıma bakıldığında kullanıcılar görüntülü görüşme dışında kayda değer bir 3G hizmeti olmadığında da hem fikir. Operatörlere göre dağılıma baktığımızda 3G kullanıcılarının yüzde 61,3'ü Turkcell, 22,6'sı Vodafone, 16,1'i ise Avea abonesi.

Bizce operatörlere düşen iş miktarı da abone dağılımıyla doğru orantılı. Ne diyelim, memnun müşteri için gidilecek daha çok yol var gibi görünüyor, siz ne dersiniz?

İyi haftalar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun