Donanim 06 NİSAN 2010 / 08:35

3D TV için henüz erken diyorlar

3 boyutlu televizyonların, henüz yaygınlaşmamış içerik üretimi nedeniyle kullanım alanı kısıtlı.

3 boyutlu televizyonların, henüz yaygınlaşmamış içerik üretimi nedeniyle kullanım alanı kısıtlı.


Elektronik eşya tüketicilerinin iPad'den sonra merakla beklediği ürünlerden olan 3 boyutlu televizyonlar, piyasaya sürülmesine rağmen, şu an için gerekliliği konusunda sorgulanıyor.

Tüketiciler 3 boyutlu televizyonları hemen almak yerine, henüz yeni olan teknolojiyi kullanmaktan imtina ediyorlar. Yine de, 3 boyutlu televizyonlar önümüzdeki elektronik eşya fuarlarında kesinlikle en önemli ürün olacaklar. Samsung'tan LG'ye, Sony'den Panasonic'e kadar birçok büyük televizyon üreticisi, bu yılın ilk yarısında 3 boyutlu görüntüye uyumlu televizyonlara sahip olacaklarını açıkladı.

Tüketici elektroniği endüstrisi, 3 boyutlu televizyonların piyasayı hareketlendireceğini umuyor. James Cameron'ın çektiği, sinema tarihinin fazla hasılat getiren filmi Avatar'ın da yıl sonunda 3D blu-ray formatıyla piyasaya çıkarak 3 boyutlu televizyonlara olan ilginin artmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Uzmanlar 3 boyutlu televizyonları satın almak için henüz erken olduğunu düşünüyor. Henüz yeterli uyumlu program ve teknik altyapı olmadığından, yakın zamanda HD televizyon sahibi olanların yeni bir televizyon almasına gerek olmadığı söyleniyor. Henüz yaygınlaşmaya başlayan 3 boyutlu içerikler için biraz daha beklemenin uygun olacağı düşünülüyor.

ESPN, NBA, Amerikan Kolej Ligi ve futbol maçlarının halihazırda 3 boyutlu yayınlandığını, bu yaz da bazı Dünya Kupası maçlarının 3 boyutlu yayınlanabileceğini duyurdu. Ayrıca Amerika'da bazı kablolu televizyon ve uydu sağlayıcılarının da yakın zamanda 3 boyutlu televizyon kanalları açacağı duyuruldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun