Donanim 20 OCAK 2011 / 17:34

3D çoğu kişi için baş ağrısı demek olsa da şirketler 3D’de ısrarlı

3D göze zarar verse de şirketler ısrarlı

Hollywood stüdyolarından Japon televizyon üreticilerine kadar hemen herkes üç boyutlu teknolojilerin geleceğin eğlence sektörünün temelini oluşturacağına inanıyor. Ancak milyonlarca insan 3D görüntüleri izlerken rahatsız ya da hasta oluyor.Gözün ışık kırma ortamında ışınların sapmasını inceleyen, bir başka deyişle görüş sınırlarını araştıran doktorlar dört izleyiciden birinin 3D görüntüleri izlerken sorun yaşadığını ifade ediyor. 3D izleyenlerde göz yorgunluğu en başta gelen şikayetler arasında yer alıyor. Daha da ileri gidildiğinde mide bulantısı, baş dönmesi ya da şiddetli baş ağrısına yol açıyor. Araştırmacılar insan gözünün gerçek dünyada görmeye alıştığı şekilde 3D görüntü yaratılması konusunda çalışmaları sürdürüyor ancak henüz bir sonuç alınamadı.

Sağlık konusunda sıkıntılar yaşansa da 3D çalışmalar hızla artıyor. Dreamworks Animation CEO’su Jeff Katzenberg, sinema tarihi için filmlerin renklenmesinden sonra en büyük inovasyonun 3D olduğunu açıkladı. AMC ve Panasonic gibi markalar 3D için milyar dolarlar harcıyor. Şu anda bulunan uydu ve kablolu bağlantı çözümleri 3D görüntüyü taşıyabiliyor. Yakın zamanda ESPN önümüzdeki ay 24 saat 3D yayın yapan kanalını açacağını duyurdu.Yine de müşterilerin henüz 3D’ye yeterince ilgisinin olmadığını gösteren işaretler de bulunuyor. Mesela, geçtiğimiz Avatar ve Toy Story 3 gibi filmler için daha fazla para ödenerek sinema salonlarına girilse de gelirlere bakıldığında önceki yıla göre düşüş görülüyor. Sinema sektörünün harcamaları artıyor ancak izleyicilerin ilgisi azalıyor.3D’nin izleyicilerin sağlığı üzerindeki etkisi için araştırmaların henüz başındayızHenüz yeterince geniş çaplı bir araştırma yapılmasa da Güney Kore’de 115 kişi üzerinde yapılan çalışmada 2D görüntüye göre 3D görüntünün gözü çok daha fazla yorduğu ortaya çıktı. Çıkan sonuçlara göre Güney Kore hükümeti de izleyicileri bir saat 3D izledikten sonra 15 dakika dinlenmeyi öneriyor. Ancak hatırlatalım deney, active shutter gözlükler yerine camlarının biri kırmızı diğeri de yeşil olan gözlüklerle gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilimsel olmayan ve internet üzerinden yapılan bir ankette 3D izleyenlerin yüzde 25’inde baş ağrısı, görme bozukluğu ve mide bulantısı görülüyor.Televizyon üreticileri yaptıkları çalışmaları ısrarla paylaşmıyor. Samsung’un Avustralya’ya yayın yapan web sitesinde 3D izlemenin mide bulantısı, çevreye uyumun azalması, göz yorgunluğu ve vücut şeklindeki stabilitenin bozulması yaratabileceği belirtiliyor. Ayrıca sitede “kötü bir fiziksel durum, uyku ihtiyacı ve vücutta alkol bulunuyorsa” 3D izlemenin tavsiye edilmediği yer alıyor.6 yaşından küçüklerin 3D izlemesi tavsiye edilmiyorNintendo da 6 ve daha küçük çocukların yakında piyasaya süreceği Nintendo 3DS oynamaması gerektiğini açıkladı.3D ekranlar ve gözlükler her iki göze farklı görüntüler vererek derinlik etkisi yaratıyor. Bu canlandırma gerçek hayatta gözün algıladığından çok daha farklı bir algı yaratıyor. İki göz de benzer mesafelere odaklanmak isterken 3D sistemlerde gözlerin farklı mesafeleri aynı anda algılaması bekleniyor.California Üniversitesi’nden Profesör Martin Banks, kendilerine gelen hastaların çoğunda göz yorgunluğunun yanında 3D efektini algılayamama sorunu da görüldüğünü aktardı. Birçok biliminsanına göre henüz getirdiği sağlık sorunları belirlenmeyen teknolojiye şimdiden güvenmek oldukça zor. Hatta biliminsanları izlemek istenen 3D filmlerde sorun yaşayan kişilere tek gözünü bir korsan gibi kapatarak izlemesini tavsiye ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun