Donanim 26 TEMMUZ 2010 / 12:29

35 dolara tablet olur mu olmaz mı?

Hindistan hükümetinin duyurduğu 35 dolarlık tabletin asla hayata geçemeyeceği iddia ediliyor.

Hindistan hükümetinin duyurduğu 35 dolarlık tabletin asla hayata geçemeyeceği iddia ediliyor.


Geçtiğimiz hafta Hindistan hükümetinin, maliyeti yaklaşık 35 doları bulan iPad benzeri tablet bilgisayar prototipi geliştirdiği haberi, medya tarafından manşetlere taşındı ve büyük ses getirdi. Sabit diski olmayan, bunun yerine cep telefonlarına benzer biçimde hafıza kartı kullanan tabletin fiyatı kadar, güneş enerjisiyle çalışacak olması da oldukça dikkat çekti. Hele ki tabletin fiyatının gelecekte 20 dolara, hatta 10 dolara kadar düşeceği bilgisi verilince kafalar daha da karıştı.

PCWorld’da yazılan bir makalede ise 35 dolara tablet bilgisayar üretmenin imkansızlığını dile getiriliyor. Makaleyi kaleme alan Mike Elgan, medyayı bu girişimin aslını astarını araştırmadan habere atlamakla ve kişileri yanıltmakla suçluyor.

Bu oyuna gelmeyin

Hintli siyasetçilerin, Hintli mühendislerin yarattığı teknolojik “devrimler”den nemalandığını ve bunu bir tür kahramanlık hikayesi olarak sunduğunu belirten makale, bu girişimde yatan düşüncenin oy almak olduğunu vurguluyor. Bu ucuz hileye kanan medyayı suçlayan yazar, durumun utanç verici olduğunu dile getiriyor.

Hindistan hükümetinin bu gibi oyunlara daha önce de başvurduğunu belirten yazar, geçen yıl Şubat ayında hükümetin duyurduğu, fiyatı 10-20 dolar arasında değişen Shaksat isimli taşınabilir bilgisayarın 35 dolarlık tablet gibi 2GB RAM’e sahip olduğunu ancak bilgisayarın diğer bileşenlerinin detaylarının verilmediği öne sürüyor. Yazıda, tablet projesi gibi milyonlarca öğrencinin eğitim ve öğrenim araştırmalarına hız kazandırması beklenen ve büyük sansasyon yaratan Shaksat’ın şimdilerde neden kullanımda olmadığı sorgulanıyor.

Politikacıların bir takım manipülasyonlarla tanıttığı bu teknoloji atılımlarının yeni tablet bilgisayar projesi ile kırıldığını belirten yazı Hindistan’ın dokunmatik ekranlar üretmediği ve bu ekranların muhtemelen Çin’den ithal edileceği gerçeğine değiniyor. Sadece bu bileşenin maliyetininse 35 doları aşacağı vurgulanıyor. Aynı şekilde yazar, Çin’de üretilen en ucuz güneş panelinin üretimin 35 dolardan fazla olacağını söylüyor. En ucuz bileşenler kullanılsa bile 2GB RAM’e sahip, güneş enerjisi ile şarj edilen bir dokunmatik bir bilgisayarın 100 dolardan daha düşük bir fiyata satılmayacağını dile getiren yazar, kısacası bu oyuna gelmeyin ve bu habere inanmayın diyor.

En ucuz teknoloji üretiminin Çin’de gerçekleştiğini belirten yazar, en ucuz bilgisayarın Hindistan’da üretilse bile Çin’in buna karşılık daha ucuz çözümler geliştireceğinden emin.

İlgili makalenin tamamına buradan erişmek mümkün:

http://www.pcworld.com/article/201840/Why_the_35_Tablet_Will_Never_Exist.html

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun