Donanim 11 ARALIK 2009 / 11:46

26 kilometrekarelik ülke zirveyi durdurdu

Tuvalu, 11 bin nüfusu olan küçük bir ada devleti. Bu küçücük ada devleti İklim Zirvesi'ne damgasını vurdu.

Tuvalu, 11 bin nüfusu olan küçük bir ada devleti. Bu küçücük ada devleti İklim Zirvesi'ne damgasını vurdu.


Kopenhag'dan çıkacak anlaşmanın yasal bağlayıcılığı olmasını isteyen Tuvalu, görüşmelerin askıya alınmasına neden oldu.

Tuvalu, Avustralya yakınlarında bir ada ülkesi. Yaklaşık 11 bin kişilik nüfusuyla Birleşmiş Milletler'e üye olan en ufak ülkelerden biri. Demokrasiyle yönetiliyor ve ülkede yalnızca 700 telefon hattı bulunuyor.

ABD'nin 27'de biri, Çin'in ise 120'de biri nüfusa sahip bu minik ülke büyük bir cesaretle Kopenhag'da bu devlere karşı durdu ve iklim zirvesinde devam eden görüşmelerin durmasına neden oldu. Göstericilerin amacı, Kopenhag anlaşmasının "yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşma" olarak kalmasını sağlamak, çünkü bu gerçekleşmezse Tuvalu, Fiji, Trinidad ve Tobago ya da Kiribati gibi tamamıyla sular altında kalacak ve yok olacak. Zaten bugün birçok insan iklim değişikliğinin yarattığı sonuçlar nedeniyle ülkeden göç etmek zorunda kalıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun