Donanım 20 OCAK 2016 / 14:32

2020'de 5 nm çipler üretilecek

Pek çok çip tasarlayıcısı firmanın mikroçiplerini üreten TSMC, 2020'de 5 nm çiplerin üretilebileceğini öngörüyor.

Mikroçiplerin daha küçük teknolojiyle üretilmesi, daha düşük güç tüketimi değerine ulaşılmasına ve daha az ısınmalarına sebep oluyor. Adım adım küçülen üretim teknolojileri mobil cihazların ihtiyaç duyduğu gücü sağlama konusunda işleri kolaylaştırırken, donanım üreticileri de bu avantajı "aynı güç tüketiminde daha yüksek performans" olarak değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Günümüzde pek çok mikroçip 14 - 16 nanometre üretim teknolojisini kullanıyor.

Çoğu şirketin tasarladığı mikroçiplerin üretimini gerçekleştiren TSMC, 2020'de 5 nanometrelik üretime geçileceğini tahmin ediyor. 2018'in başlarında 7 nanometreye geçileceğini belirten TSMC, böylece 2 yıl içerisinde çiplerin üretim teknolojisini yarı yarıya küçültmüş olacak.

7 nanometrenin altına inmenin biraz zor olduğunu belirten TSMC, bunun da üstesinden gelmek üzere olduklarını belirtiyor. Mor ötesi baskı yöntemini (UAV) kullanacağını ve bunun üzerine ciddi gelişme kaydettiklerini vurgulayan şirket, 10 nanometrelik çiplerini de 2016'nın başlarında müşterilerine sunmaya başlayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun