Donanim 09 OCAK 2012 / 16:51

2012’de cihaz satışları 1 trilyon doları aşacak

Cihaz satış hacmi 1 trilyon doları bulacak

Çin ve Hindistan gibi ülkelerde tüketici elektroniğine olan ilginin artmasıyla bu yıl ilk kez 1 trilyon doların üzerinde hacim oluşması bekleniyor.ABD’deki ve Batı Avrupa’daki teknoloji harcamalarında kısıntı beklense de Çin ve Hindistan’daki tüketici ürünleri pazarlarının hareketlenmesiyle cihaz satış hacminin ilk kez 1 trilyon doları aşması öngörülüyor.

Gelişmekte olan ülkeler, 2012 yılında küresel cihaz satışının yüzde 46’sını oluşturarak dört yıl öncesinde yüzde 37 olan payını artıracak. Bir önceki yıla göre yüzde 5 artış görülmesi beklenen küresel elektronik cihaz satışları 2012’de 1.038 trilyon dolar olacak. 2010 ile 2011 arasında yüzde 8’lik bir büyüme gerçekleşmişti.

Yüksek teknoloji ürünleri orta sınıfa iniyor

Asya’daki gelişen ülkelerin yanı sıra Çin, Güney Amerika, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yüksek teknoloji ürünlerinin orta sınıfa inmesi önemli bir pazar yaratıyor. Ülkemizde de görülen bu eğilim yeni yılda elektronik cihaz üreticilerinin yüzünü güldürecek.

ABD, Japonya ve Batı Avrupa’daki kullanıcıların harcamalarını kısmasıyla şirketler ülkemiz gibi gelişen pazarlara doğru yönelecektir. Son tatil döneminde ABD’deki satışların yüzde 5.9 oranında düştüğü görüldü.

Yeni yılda satışların özellikle tablet, akıllı telefon ve e-kitaplar üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.