Donanim 14 OCAK 2010 / 07:29

2010'da bilgi sistemlerinin başı yine belada

BitDefender'a göre sosyal ağ siteleri, işletim sistemleri ve bulut bilgi işlem yeni yılda yine tehdit altında.

BitDefender'a göre sosyal ağ siteleri, işletim sistemleri ve bulut bilgi işlem yeni yılda yine tehdit altında.


BitDefender'a göre 2010'da Botnet'ler, kötü niyetli uygulamalar ve kötü amaçlı sosyal ağ yazılımları dikkat edilecek tehditlerin başında yer alıyor. BitDefender, ayrıca 2010 yılında siber suçluların, işletim sistemlerini, mobil cihazları ve bulut bilgi işlem gibi kurumsal teknolojileri hedefleyeceklerini tahmin ediyor.

2009'un hem son kullanıcı hem de kurumsal ağları hedef alan geniş bir aralıkta güvenlik tehditleri gördüğünü söyleyen Bitdefender'in kıdemli anti-spam araştırmacısı Catalin Cosoi, Conficker solucanının dramatik bir dalgalanmaya neden olduğunu ve 2009 yılında ilk üç küresel tehditten biri olarak kalmayı başardığını ve her ne kadar tam olarak tehlikeli olmasa da yayılma mekanizması ve bulunmaya karşı direncinin, gelecekte çok yıkıcı kötü amaçlı yazılımlarının doğmasına bir temel oluşturabileceğini belirtti.

Sosyal ağ sitelerinin 2010 yılında en önemli bulaşma yollarından biri olması bekleniyor. Sosyal ağ kullanıcılarını hedef alan spam ve phishing girişimlerinin de artacağı tahminler arasında.

Microsoft'un yeni çıkan işletim sistemi Windows 7'nin önceki seleflerinden daha güvenli olduğu kanıtlandı. Ancak, Windows 7 platformu için yapılan karşılaştırmalı incelemede XP ve Vista kullanıcılarının Windows 7'ye geçtikçe, kötü amaçlı yazılımları geliştirenler bu yeni işletim sistemindeki yazılım ve güvenlik açıklarına odaklanacaklar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun