Donanim 30 ARALIK 2008 / 07:28

2008’in En İyi Albümleri

2008’de dünyada popüler müzikte ses getiren albümlerine baktığımızda elektro-pop tarzın bu yıl yükselişte olduğu, insanı kıpır kıpır dans ettiren albümlerin çokluğu göze çarptı. Diğer yandan 2008, efsane metal gruplarının da geri dönüş yılı oldu.

2008’de dünyada popüler müzikte ses getiren albümlerine baktığımızda elektro-pop tarzın bu yıl yükselişte olduğu, insanı kıpır kıpır dans ettiren albümlerin çokluğu göze çarptı. Diğer yandan 2008, efsane metal gruplarının da geri dönüş yılı oldu.


İşte 2008’in popüler müzikte dünyada en çok ses getiren 10 albümü;


MGMT / Oracular Spectular


Rolling Stone Dergisi bu yılın en iyi albümü olarak bu albümü seçti. MGMT’ın bu albümü müzik listelerine hareketlilik getirdiği gibi ünlü müzisyenlerden de övgüler aldı. Öyle ki, Oasis’den Noel Gallagher albümün çıkış şarkısı ‘Time To Pretend’ için: "Bir gece, bu şarkı üzerinde dakikalarca konuştuk. Hiç şüphe yok, yılın en iyi parçası!” yorumunda bulundu. New York’lu ikili Ben Goldwasser ve Andrew Van Wyngarden’den oluşan MGMT, 2005’te “The Management” adıyla ortaya çıkmış ve "Climbing to New Lows" adlı bir albüm yayınlamıştı. Şimdi isimlerinde yaptıkları ufak bir değişikliğin ardından daha iddialı olarak karşımızdalar. MGMT müzikal olarak indie rock, elektro-pop tarzlarına yakın durarak  şaşırtıcı bir alternatif pop önerisi sunuyor bize. Grubun ikinci single’ı 'Kids'; FIFA 09 oyununun soundtrack'inde yer aldı.


Duffy / Rockferry


Bu yılın Amy Winehouse’u Duffy oldu. İngiltere’nin müzik dünyasına kazandırdığı bu yetenekli genç hanımın sesi altmışların soul ve caz şarkıcılarına benziyor. Dionne Warwick,  Dusty Springfield hatta Aretha Franklin ilk anda insanın aklına getirdiği isimler Duffy’nin. Suede’in eski gitaristi Bernard Butler’ın da desteğini arkasına alan Duffy, özellikle “Mercy”, “Warmick Avenue” ve “Sleeping Stone” gibi şarkılarla müzik dünyasını sarstı bu yıl.


Santagold / Santagold


Amerika’da özellikle New York'ta 2008 senesinde oldukça sert rüzgarlar estirdi Santagold. Elektronik müzik dünyasında gerçekten çok orjinal bir ses ve vokal stili sahibi olarak kendini kabul ettirdi. Müziğinin yanı sıra giyim tarzıyla da konuşuldu, ikon oldu. İleriki albümlerde de bu şekilde devam ederse bir efsanenin doğuşuna tanık olmuş olabiliriz.


Bob Dylan / Bootleg Series Tell Tale Signs


Müziğin Rimbaud’su denir o için. Nobel’de Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilecek kadar şiirseldir şarkı sözleri. Her albümüyle müzik dünyasına yeni bir ufuk açmıştır Dylan. Yine öyle oldu, belki yeni bir albüm yapmadı Dylan, ama eski şarkılarının yeniden düzenlemeleri, yıllar sonra ortaya çıkarılan kayıtları da her zaman çok değerli oluyor büyük üstadın. Tell Tale Signs albümünde de Dylan yine bunu yaptı, eski şarkıların daha önce yayınlanmamış kayıtlarını yayınladı. Özellikle Amerika’da çok sattı, çok dinlendi. Daha önce yayınlanmamış “Dreamin of You” şarkısı yeni bir Dylan albümünü sabırsızlıkla bekleyenleri bir süre idare edecek gibi.

 


Beck / Modern Guilt


Loser şarkısıyla tanıdık onu. Bu şarkıyla bir dönem gençliğin dilinde marş oldu adeta bu şarkı. Sonra Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filminin soundtrack’inde söylediği “Everybody’s Gotta Learn Sometimes” ile de bir kez daha çok popüler oldu. Ama diğer yandan da popülerliğinin altında gerçekten farklı şeyleri denemeye çok açık yetenekli bir müzik insanı var ve sessiz sedasız küçük çaplı başyapıtlara imzasını atıyor. Modern Guilt albümü de bunlardan biri oldu. Albüm oldukça kısa sürüyor, başlamasıyla bitmesi bir oluyor, ama bu kısa süre içinde şarkılar öylesine yoğun ki, insan hiçbir boşluk veya eksiklik duygusu hissetmiyor.


Kings Of Leon / Only by the Night


Kings of Leon üç kardeş ve kuzenlerinden oluşan Tennessee’li bir garage rock grubu. 2007’de çok ses getiren “Because of the Times” albümlerinden sonra bu yıl da Only by Night ve “Sex on Fire” hitiyle yılın en iyi albümlerinden birine imza attılar. Kings of Leon, 2007’de “Because of The Times”u ayınladığında The Los Angeles Times gazetesi ve müzik dergileri dahil herkes, Kings Of Leon’un ulaşabileceği en yüksek noktada olduğu konusunda hemfikirdi, ta ki grubun “Only By The Night” adlı 2008 albümüne kadar. Kings of Leon, çoğu müzik grubunun aksine yükselen başarısını 4. albümde de daha da ileri bir seviyeye taşıdı. Birçok konserde; U2, Pearl Jam ve Bob Dylan gibi önemli isimlerin ön grubu olarak sahne alan Kings of Leon, kuşkusuz geleceğin en önemli müzik gruplarından biri olacak.


Coldplay / Viva La Vida


Şu kesin ki, Coldplay da artık büyük gruplar kategorisinde. Konserleri turneleri milyonlarca kişiyle buluşturuyor grubu, albümleri milyonlarca satıyor. Ve de her albümde müzikal kaliteleri gittikça artıyor. Çoğu kişinin hafif bir grup diye eleştirdiği Coldplay’ın bu eleştirilere bir cevabı oldu bu albüm.


Metallica / Death Magnetic


AC/DC, Guns’n Roses, Motorhead, Metallica. Rock müziğin devlerinin yeniden sahneye, hem de iddialı bir şekilde çıkış yılları oldu 2008. Metallica, son albümleriyle sevenlerini büyük hayalkırıklığına uğratmıştı. Yeni albümlerini belki de bu psikolojiyle eski Metallica’ya daha yakın bir tarzda yaptılar. Şu gerçek ki, iyi de albüm sattılar, listelerde ilk haftadan zirveye kuruldular. Ayrıca internetten şarkı indirmeye karşı en sert tutumu sergileyen Metallica, bu konudaki sert tutumunu da yumuşattı bu yıl içinde, internetten de şarkı sattı.

 


Vampire Weekend / Vampire Weekend


Bu yılın en büyük sürprizi Vampire Weekend oldu. Albümleri ilk çıktığında birçok müzik dergisi albümlerine yılın en iyi albümü sıfatını yakıştırmıştı. Ekşi Sözlük'te bir yazarın deyimiyle “insana enerji veren, kıpır kıpır kıpırdatan bir grup”. Müziklerinde Afrika beat’leri de önemli yer kaplıyor. Grup üyeleri kendini geliştirdikçe daha çok büyüyecek ve adını duyuracaktır ileriki yıllarda.


REM / Accelarate


REM de aynı Metallica gibi son albümleriyle ciddi eleştiriler toplayan bir büyük grubuydu rock müziğin. Ama 2008’de fişek gibi bir albümle çıktılar müzikseverlerin karşısına, 35 dakika süren kısa ama vurucu, enerjik bir albüm Accelerate. Albümün tanıtım turnesinde Türkiye’yi de şereflendirdi REM, Kuruçeşme Arena’da unutulmaz bir gece yaşattı.


Yarın: Türkiye’de Yılın Ses Getiren Popüler Müzik Albümleri


 


 


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun