Donanim 30 ARALIK 2010 / 07:02

1000 çekirdekli işlemci üretildi!

Üretilen işlemci günümüz işlemcilerinden 20 kat daha hızlı.

Üretilen işlemci günümüz işlemcilerinden 20 kat daha hızlı.


İskoç biliminsanları bugünkü işlemcilerden 20 kat daha hızlı ve bunun yanında daha az enerji harcayan bin çekirdekli işlemci üretti. Glasgow Üniversitesi'nde yapılan çalışmayla işlemci tam bin parçaya bölündü ve her biri kendi işlemini yürütebiliyor.

Dr. Wim Vanderbauwhede'nin araştırma ekibinin başında bulunduğu çalışmada milyonlarca mantık kapısı bulunan bir yonganın defalarca programlanabilmesini sağlayan FPGA yonga oluşturuldu.

Piyasanın en iyi işlemcilerinden olan Intel'in Core i7'de 6 işlemci bulunduğunu hatırlattıktan sonra bin çekirdekli işlemcinin saniyede 5 gigabayt işlem yapabildiğini belirtelim. Bunun yanında üretilen işlemci, normal işlemcilerden daha az enerji kullanıyor. Daha enerjinin sebebi olarak da daha etkili FPGA yongaların kullanılması gösteriliyor.

Peki, bu işlemcileri hemen bilgisayarlarımızda görebilecek miyiz? Açıkçası yine biraz beklememiz gerekecek. 2011 yılı Mart ayında tanıtılacak araştırmanın mimarı Vanderbauwhede, "Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu işlemcilerin yaygınlaşabileceğine inanıyorum" dedi.

Haberin detaylarına http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1342100/Scientists-unveil-1-000-core-chip-make-desktop-machines-20-times-faster.html adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun