Donanim 26 ŞUBAT 2009 / 08:38

‘New media’ mı, ‘Now media’ mı?

Yeni medya, yeni medya diyoruz ama bir şey ne kadar uzun süre yeni kalabilir?

Yeni medya, yeni medya diyoruz ama bir şey ne kadar uzun süre yeni kalabilir?

 


Malum, internet yaşam tarzımızı bir daha geri dönemeyeceğimiz şekilde değiştirdi. Bunu düşündüğümde aklıma hep avanak ajan Austin Powers serisinin şimdilik son filmi Altın Kuş’taki bir sahne aklıma gelir. Ajanımız bir arkadaşını, yani Beyonce’nin oynadığı kadın polisi zamanda yolculuk marifetiyle 70’li yıllardan milenyum çağına getirir. Bir sahnede arkadaşına içinde bulunduğumuz çağı tanıtırken internetin hayatımızı ne kadar etkilediğinden bahseder. Örnek olarak da bir video gösterir. Maymunun biri elini poposuna sürer, sonra elini koklar ve bayılır…


Belki Austin Powers veya rolün yaratıcısı Martin Myers internete biraz haksızlık ediyordu. Günümüzde de bu tür ‘maymunluklar’ devam ediyor tabii. Öte yandan internet zamanla gelişerek bizi Yeni Medya denilen olguyla tanıştırdı. Geleneksel kitlesel medyanın sunduklarından daha fazlası Yeni Medya’da mevcut. Yeni, yeni, yeni. Belki olgu böyle adlandırılıyor, ama aslında neredeyse ‘Now Media’, yani şimdiki medya haline geldi bile. Bir bilgisayar, cep telefonu ve internet kullanıcısı olarak TV ve radyo ile geçirdiğiniz zamanı, takip ettiğiniz içerikleri bir düşünün ne demek istediğimi anlayacaksınız.


Yeni Medya henüz geleneksel medyanın ulaştığı kitlelere ulaşmayabilir, reklâm gelirleri beklenilen seviyelere gelmemiş olabilir. Ancak rahatlıkla söyleyebiliriz ki etkisi öncülünü kat kat aşmış durumda. Üstelik geleneksel medya bu rekabet karşısında daha vahşi, daha acımasızlaşır, ‘No Media’ yolunda hızla ilerlerken, Yeni Medya daha samimi, net üslubuyla kendine yeni izleyiciler kazanıyor.  


Fransız kuramcı düşünür, merhum Jean Baudrillard yaşasaydı Web 2.0 ve yeni medya hakkında neler yazardı, medyalar arasında nasıl bir kıyaslama yapardı düşünmeden edemiyorum.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun