Depolama 21 MART 2013 / 15:34

Western Digital dosya yedekleme konusunda püf noktaları verdi

Nisan ayını "yedekleme ayı" olarak ilan eden Western Digital, kullanıcıları kişisel bilgilerini korumalarını sağlayacak beş önemli ipucunu  kullanmaları konusunda teşvik etmeyi amaçlıyor.  Western Digital Türkiye Markalı Ürünlerden Sorumlu Ülke Müdürü Sibel Şen konuyla ilgili şu şekilde konuştu:
“Finansal şeylerden duygusal şeylere kadar sizin için önemli olan her şeyi zamanınızı ayırarak masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza kaydettiniz. Ama bütün bunları kaybetmeniz tek bir virüse, kahvenin dökülmesine veya sırt çantanızın çalınmasına bakar. Tüketicileri, hangi platformda olursa olsun, kaydettikleri tüm kişisel verileri yedeklemeye teşvik ediyoruz. Bu bir sabit disk satın almanın ötesinde bir konu; WD SmartWare gibi otomatik yedekleme yazılımıyla ve My Book Live serisi gibi kişisel bulut ürünleriyle tüketicilere içeriklerinin korunmasını sağlamada yardımcı olmak istiyoruz. Bu eylem çağrısını, kaybetmeyi hiç istemeyeceğimiz, paha biçilemez ve yerine konamaz türde anılardan oluşan kişisel içeriğin değerini hatırlatan sert bir not olarak göndermek istiyoruz.”

Tüketicilerin kendi yedekleme planını oluşturmasına yardımcı olmak için WD de kendi yedekleme ipuçlarından en önemli beş tanesini bir araya getirdi:
1. Çok geç olana kadar beklemeyin – elinizin altında bir harici disk bulunsun

Yedeğinizin olması demek sizin için değerli olan bilgilerin en az iki kopya halinde elinizde bulunması demektir ve harici diskler dosya yedeklemenin harika bir yoludur. Paranızın karşılığını fazlasıyla verirler, hızlı çalışırlar ve depolama kapasiteleri USB disklerden. CD’lerden ve DVD’lerden daha fazladır.

2. Yedekleme yazılımı kullanın: otomatik olsun. Ayarlayın ve unutun

Verilerinizi elle yedeklemeye güvenmemek en doğrusudur – veri yedeklemeyi unutabilirsiniz ya da buna imkanınız olmayabilir. Ayrıca elle yedekleme yaparken hata yapmak veya önemli bir şeyi unutmak kolaydır. Yedekleme sürecinizi otomatikleştirmek için WD’nin SmartWare yazılımı gibi bir yedekleme yazılımı kullanın. Kullanımı kolay bir yedekleme programı verilerinizin yedeğini güvenli ve otomatik biçimde oluşturur, kayıtlar tutar ve herhangi bir sorun çıkarsa size bildirir.

3. Kopyalar farklı yerlerde olsun: yedeğin yedeğinin yedeği

En önemli dosyalarınızın en az iki kopyasını bulundurmaya özen gösterin. Farklı aygıtlarda ve farklı konumlarda birkaç yedeğinizin olması verilerin tamamen kaybolma riskini azaltır. Önemli dosyalarınızın bilgisayarınızdan sabit diske taşınması (yani verilerin sadece bir kopyasının bulundurulması) yedekleme değil depolamadır, bu nedenle bir sorun olması halinde dosyalarınız hala kaybolma riski taşır.

4. Kişisel bulutunuzu edinin

Kişisel bulut depolama sistemiyle verilerinizin güvende olduğundan ve aynı zamanda siz hareket halindeyken erişilebilir olduğundun emin olursunuz. Evdeki ağınıza bağlanan My Book Live® serisi gibi kişisel bulut depolama seçenekleriyle, kişisel bilgisayarınızda, dizüstü bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bulunan içeriği koruyabilirsiniz.

5. Yedekleme planınızı test edin

Yedekleme yazılımınız dosyalarınızı kaydederken karşılaştığı sorunların kaydını tutacaktır – hiçbir şeyi gözden kaçırmamasına dikkat edin … yoksa tekrar çekilmesi asla mümkün olmayacak bir fotoğrafı ya da videoyu kaybedebilirsiniz.

 
ETİKETLER : wd yedekleme
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun