Depolama 13 OCAK 2016 / 15:57

Seagate'ten 10 TB'lik sabit disk

Ünlü sabit disk üreticisi Seagate, 10 TB'lik bir sabit disk üretmeyi başardı. Şirket, bu ürünüyle veri merkezlerini hedefliyor.

Kullanılan veri miktarının günden güne artıyor olması, kurumların ve veri merkezlerinin performansın yanı sıra depolama alanında da çeşitli yatırımlar yapmaya ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Çok sayıda depolama birimi barındıran veri merkezlerinin kapasite artırması için yeni depolama cihazlarının eklenmesinin yanı sıra, hali hazırda bulunan depolama birimlerinin kapasitelerinin değiştirilmesi yoluyla da çözüm sağlanabiliyor. Bu sebeple WD ve Seagate gibi firmalar bir sabit disk içerisine her geçen gün daha fazla depolama alanı sığdırmaya çalışıyorlar.

Seagate, yeni helyum doldurulmuş sabit diskini tanıttı. 3.5 inç formunda olan bu ürün, 7 manyetik kayıt plakası ve 14 okuma - yazma kafası içeriyor. Her bir plaka 1.43 TB depolama alanı sağlarken toplam depolama alanı 10 TB'yi buluyor. Ürünün 7200 RPM hızında devir yaptığı belirtiliyor.

Sata 3 veya SAS-12 Gb/s arabirimini kullanan ürünlerin çeşitli ortamlarda kullanılabildiği belirtiliyor. Fiyat hakkına ise henüz bir bilgi bulunmuyor.