Depolama 13 OCAK 2016 / 15:57

Seagate'ten 10 TB'lik sabit disk

Ünlü sabit disk üreticisi Seagate, 10 TB'lik bir sabit disk üretmeyi başardı. Şirket, bu ürünüyle veri merkezlerini hedefliyor.

Kullanılan veri miktarının günden güne artıyor olması, kurumların ve veri merkezlerinin performansın yanı sıra depolama alanında da çeşitli yatırımlar yapmaya ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Çok sayıda depolama birimi barındıran veri merkezlerinin kapasite artırması için yeni depolama cihazlarının eklenmesinin yanı sıra, hali hazırda bulunan depolama birimlerinin kapasitelerinin değiştirilmesi yoluyla da çözüm sağlanabiliyor. Bu sebeple WD ve Seagate gibi firmalar bir sabit disk içerisine her geçen gün daha fazla depolama alanı sığdırmaya çalışıyorlar.

Seagate, yeni helyum doldurulmuş sabit diskini tanıttı. 3.5 inç formunda olan bu ürün, 7 manyetik kayıt plakası ve 14 okuma - yazma kafası içeriyor. Her bir plaka 1.43 TB depolama alanı sağlarken toplam depolama alanı 10 TB'yi buluyor. Ürünün 7200 RPM hızında devir yaptığı belirtiliyor.

Sata 3 veya SAS-12 Gb/s arabirimini kullanan ürünlerin çeşitli ortamlarda kullanılabildiği belirtiliyor. Fiyat hakkına ise henüz bir bilgi bulunmuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun