Depolama 12 ARALIK 2013 / 18:11

Google veri merkezleri ile Asya’da

Google, Asya’da ilk veri merkezlerini açtı. Şirket bölgede bu yatırımlarını daha da artırmayı hedefliyor.Dünya nüfusunun yarısından fazlasına evsahipliği yapan Asya’da internet bağlantı oranının artması, Google’ın bu hamlesinin de temel sebebi. Şirketin açıklamasına göre, Asya’da veri merkezlerine sahip olmak, Google araçlarına ve hizmetlerine bölgede daha hızlı erişim imkanı sunacak.

BBC News haberine göre, Google’ın iki veri merkezi Tayvan ve Singapur’da bulunuyor. Google’da Veri Merkezlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Kava da, blog’unda yaptığı açıklamada, Asya’da internet kullanımındaki artışın inanılmaz olduğunu belirterek, “Bu yıl sadece Temmuz-Eylül ayları arasında bile Asya’da 60 milyondan fazla insan ilk kez mobil internet kullandı. Bu büyüme, belli bir süre yavaşlama işareti de vermeyecek gibi görünüyor. Çünkü online olmamış insanların çoğunluğu hala Asya’da” açıklamasını ekledi.

İnternet kullanıcılarının bölgede hızlı büyümesi, Asya’yı da internet şirketleri için kilit önemde bir pazar haline getirdi. Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’de 500 milyondan fazla internet kullanıcısı var ve bu da, ülkeyi dünyanın en büyük internet pazarı haline getiriyor. Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da ise sadece geçen iki yıl içinde internet kullanıcı sayısı iki kat artarak 200 milyona ulaştı. Google’ın açıklamasına göre, benzer bir büyümeyi elde etmek ABD’de ise altı yıl sürmüştü. Şirket, Tayvan veri merkezine uzun vadede 600 milyon dolar yatırım yapmayı da planlıyor.
ETİKETLER : google asya google çin
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun