Depolama 25 ŞUBAT 2013 / 15:43

Dell'den veri yedekleme ve kurtarma maliyetlerini azaltan çözümler geldi

Dell, işletmelerin şirket verilerini yedekleme ve kurtarma maliyetlerini, daha etkin şekilde kontrol altında tutmalarına ve düşürmelerine yardımcı olmak amacıyla Fluid Data mimarisi üzerine kurulu ‘gelecek nesil diske yedekleme cihazını’ satışa sunuyor. Yeni, yüksek performans vadeden diske yedekleme cihazı olan Dell DR4100, Dell’in cihazda yerleşik olan veri tekilleştirme ve sıkıştırma teknolojileri sayesinde, işletmelerin yedekleme için ihtiyaç duydukları depolama kapasitesini 15 kata kadar düşürmeye yardımcı olabilecek.Şirketin yedekleme cihazlarındaki son yenilikler, işletmelere daha fazla veri depolama kapasitesi için genişletme rafları; daha etkin felaket kurtarma çözümleri için daha fazla “çok noktandan-tek noktaya” kopyalama özelliği ve daha etkin birlikte çalışabilirlik için de ek yedekleme yazılım lisansları sunuyor.

Dell Veri Depolama Sistemleri Türkiye İş Geliştirme Müdürü Şükrü Ergür konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Her boyutta işletme sürekli miktarı artmakta olan verilerini yönetmekle görevli. Aynı zamanda da işletmeler veri yedekleme ve kurtarma işlemlerini uygun maliyetle ve etkin şekilde gerçekleştirmek için gayret gösteriyorlar. Dell DR4100, teybe yedekleme ortamlarını büyütmek ya da daha hızlı ve güvenilir disk tabanlı ortamlarla değiştirmek isteyenler için, yedekleme ve kurtarmayı basitleştirirken, veri depolama kaynaklarını da en uygun hale getiriyor. Genişletme raflarının eklenmesi, gelişmiş veri tekilleştirme ve sıkıştırma teknolojilerimiz, işletmelere veri korumayı yönetmek için de basit, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir yöntem sunuyor.”

Bir diske yedekleme cihazı olan Dell DR4100, depolanması gereken veri miktarını önemli düzeyde azaltmaya yönelik tasarlanmasına ek olarak, veri tekilleştirme ve sıkıştırma teknolojilerini de barındırıyor. İşletmeler Dell’in satın aldığı Ocarina veri azaltma algoritmalarından yararlanarak, verilerinin gereksiz kopyalarını ortadan kaldırabiliyor ve disk kapasitesi ihtiyacını yüzde 93’e kadar azaltabiliyorlar. Cihaz, veri miktarını azaltmayla ilgili tüm işlemleri gerçekleştiriyor; bu fonksiyonu işletmenin uygulama ve yedekleme sunucularından kaldırarak yedekleme ve kurtarma performansına yönelik olumsuz etkileri de saf dışı bırakıyor.

Dell DR4100’ün diğer özellikleri

• Ölçeklenebilir Kapasite — İşletmelere iki adet genişletme rafı ekleme olanağı sunuyor (her biri 9, 18 ya da 27 terabayt olmak üzere) Bunun yanı sıra, işletmeler veri yedekleme taleplerinde artış oldukça ya da işleri büyüdükçe çözümlerini 2.7 terabayttan 81 terabayta kadar ölçeklendirebiliyor.

Daha Gelişmiş Felaket Kurtarma — Yedeklenen verilerin hızlı, günlük ve tekilleştirilmiş olarak kopyalanması ‘çok noktadan-tek noktaya’ kopyalama özelliği kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Çok noktadan-tek noktaya kopyalama özelliği, farklı yerlerde maksimum 32 ağın tek bir merkezi ağa kopyalanmasını destekliyor. Cihaz, bu özellik sayesinde, ilgili sermaye ve işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olurken, uzak ofislerde yedeklenen verilerin depolanma ihtiyaçlarını miminum düzeye indirerek basit bir felaket kurtarma çözümü sunuyor. BT çalışanlarının üzerinde birçok yerdeki verileri yedekleme yükünü de hafifletebiliyor.

• Daha Kapsamlı Yedekleme Yazılım Sertifikaları — Birçok yedekleme yazılımı ve uygulamaları ile çalışacak şekilde tasarlanan Dell DR4100, Dell (AppAssure ve Quest), Symantec, CommVault, Oracle ve CA gibi öncü markaları da destekliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun