Depolama 12 EYLÜL 2013 / 13:46

Cisco veri depolama işine giriyor

Cisco, 415 milyon dolar karşılığında flash bellek yonga üreticisi Whiptail’i satın alarak veri depolama pazarını karıştırdı.Cisco Systems, özel veri depolama çözümleri üreticisi Whiptail için 415 milyon dolar ödeyebileceğini açıklayarak veri depolama pazarındaki attığı ilk adımı duyurdu. Reuters haberine göre, Cisco, 2014’ün son çeyreğinde tamamlanması beklenen satın alma için nakit ve teşvik ile ödeme yapacağını açıkladı.

2008 yılında kurulan New Jersey merkezli Whiptail, yüksek hacimli verinin sunucular arasında hızla dolaşmasını sağlayan flash bellek yongaları üzerine kurulu depolama sistemleri üretiyor. Bir flash sunucu, geleneksel sabit disk sürücüsü üzerinde bulunan sunucuların tüm iş yükünü kaldırabiliyor.

X86 sunucuların en önemli üreticilerinden biri olan Cisco, Whiptail teknolojisinin kendisine bütünleşik altyapısını genişletmenin yanı sıra sunucu, veri depolama araçları, ağ ekipmanları ve yazılım gibi bileşenleri bir arada sunmak anlamında önemli bir tamamlayıcı olacağını açıkladı.

Cisco Kurumsal Gelişmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hilton Romanski, Whiptail’i teknolojik eğilimleri gözlemleyerek satın almaya karar verdiklerini açıkladı. “Bir süredir şirketi takip ediyoruz ve biz bir yatırımcıyız” diyen Romanski, Cisco’nun potansiyel hedeflerle özel bir diyalog içinde olmayı tercih ettiğini ve Whiptail ile de şimdiye kadar böyle ilerlendiğini belirtti.

Romanski, Whiptail’in geliri hakkında bilgi vermeyi reddetse de konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şirketin yıllık geliri 20 ila 30 milyon dolar civarında. Şirketin çalışan sayısı ise 80.

Veri depolamada taşlar yerinden oynuyor

Satın almayla Cisco’nun sonunda 50 milyar dolarlık kurumsal depolama endüstrisine girdiğini belirten ISI Grubu analistlerinden Brian Marshall, bu atılımla Cisco’nun flash depolama çözümleri sunan veri depolama ekipman üreticileri EMC ve NetApp ile işbirliğini yeniden şekillendireceğini ifade etti. Marshall, “Cisco bu satın almayla agresif bir hamle yapıyor ve bu noktadan sonra tümüyle EMC ve NetApp gibi var olan iş ortaklarına bağlı çalışmayacaktır” dedi.

Daha önce Western Digital, sunucular için flash bellek çözümleri sunan Virident Systems’ı satın almak için 685 milyon dolar nakit ödeyebileceğini duyurmuştu. Analist Tim Stammers konuyla ilgili yaptığı açıklamada bundan sonra da pek çok büyük üreticinin kendi flash depolama çözümleri için bu tip adımlar atacağına işaret etti. “IBM’in Texas Memory Systems’ı var. Dell, Sykera için yatırım yaptı. Diğer yandan EMC’nin XtremIO ve HP’nin 3Par’i var” diyen Stammers, Cisco’nun bu satınalma için yüklü bir miktar ödediğini ve Whiptail’in iyi pazarlık ettiğinin görüldüğünü sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun