Depolama 16 EYLÜL 2013 / 10:54

Bankalararası Kart Merkezi'nin verileri güvende

Bankalararası Kart Merkezi yedekleme altyapısını tekilleştirme teknolojisiyle yeniden oluşturdu.

Ödeme sistemleri konusunda dünyada örnek gösterilen Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yedekleme altyapısını GlassHouse Türkiye danışmanlığında EMC’nin DataDomain ve SourceOne çözümleriyle yeniden oluşturdu. GlassHouse Türkiye CEO’su Emre Pekar başarılı bir tekilleştirme projesi gerçekleştirmekten çok memnun olduklarını belirtti. BKM ekibi yeni yedekleme altyapısıyla verilerinin daha güvenli ve hızlı ulaşılabilir bir ortamda olmasının rahatlığıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Olağanüstü durumlara karşı hazır

Kullandıkları yedekleme sistemi kasetlerinin Olağanüstü Durum Merkezi’ne belirli aralıklarla taşınması ile ilgili operasyon güçlüğü yaşadıklarını ve kriz anında yedeklere doğru şekilde ulaşılıp ulaşılamayacağı konusunda tereddütleri olduğunu belirten BKM Sistem ve İletişim Müdürü Bülent Muşlu, kendileri için çok önemli olan bu projeye büyük bir titizlikle çalıştıklarını belirterek süreçle ilgili şu bilgileri verdi:
“Hızlı yedek alabilecek, geri dönüşleri en kısa sürede yapabilecek ve verileri tamamen güvenli bir ortamda saklayabilecek bir sistem oluşturmayı hedefliyorduk. Aynı zamanda e-posta sayılarımızın fazla olması arşivleme konusunda ciddi sorunlar yaşamamıza neden oluyordu. Bu kapsamda yaptığımız araştırmalarda en doğru tercihin EMC ürünleri olacağını gördük. GlassHouse Türkiye’nin EMC’nin en önemli BRS partneri olması, alanında deneyimli bir ekiple hizmet vermesi ve önemli referanslara sahip olması bu projede kendileriyle çalışmaya karar vermemizde etkili oldu.”

Güvenli ortamda saklıyoruz

GlassHouse Türkiye ekibinin tavsiyesiyle yedekleme sistemlerini hem performansı hem de Türkiye’deki yaygınlığından ciddi şekilde etkilendikleri EMC’nin Datadomain ve SourceOne çözümleriyle yenilemiş olmaktan çok memnun olduklarını belirten Bülent Muşlu sözlerine şöyle tamamladı:
“Yeni sistemimizle kısa sürede disklere kaydettiğimiz yedeklerimize istediğimiz her an rahatlıkla ulaşabiliyor; bunları çok güvenli bir ortamda saklayabiliyoruz. Manuel işlemlere gerek kalmaması, kartuş ve operasyon maliyetlerinin ciddi oranda azalması, felaket yönetimi lokasyonunun aktif hale gelmesi projenin bize sağladığı en önemli avantajlar arasında yer alıyor. Projenin tamamlanmasıyla GlassHouse Türkiye ekibinin tüm sorunlara hızlı şekilde en iyi çözümü sunması ve verdiği destek bize kendimizi güvende hissettiriyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun