Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 10:41

Veri merkezlerinin olmazsa olmazı enerji yönetimi

“Veri merkezlerinin daha az enerji harcanarak soğutulması sadece finansal fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için büyük bir fırsat sunuyor”

Türkiye ve yurtdışına veri merkezi çözümleri sunan Estap Veri Merkezi Ürün Geliştirme Sorumlusu Üzeyir Kaluk, veri merkezlerinde hava akışını doğru yönlendirebilecek ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Veri merkezi konusunda ürün portföyümüzü geliştirip komple çözümler sunmayı hedefliyoruz. Üretimimizin yüzde 70’i yurtdışına, yüzde 30’u ise Türkiye’ye yönelik. Yeni veri merkezi kabinetleri ile pazar payını artırma konusunda çalışmalar yürütüyoruz.”

Veri merkezi yönetim sürecinde en büyük maliyetin enerji tüketiminden kaynaklandığını belirten Kaluk, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Veri merkezlerinin daha az enerji harcanarak soğutulabilmesi sadece finansal fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için bize çok önemli bir fırsat sunuyor.”

Düşük enerji tüketiminin çevreye olumlu katkısının da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Kaluk, iyi tasarlanmış bir veri merkezi projesinin mutlaka enerji dostu olması gerektiğine dikkat çekti.

Kaluk, soğutma ile ilgili olarak şunları söyledi: “Veri merkezlerine giriş enerjisi ile harcanan enerjinin birbirine yakın olması, hatta oranın bire yaklaşması beklenir. Bu oranın 1 olabilmesi mümkün değildir, ama ne kadar yaklaşırsanız o kadar yüksek verim elde etmiş olursunuz. Bunun için de kabinetler içindeki soğutulmuş havanın optimum derecede kullanılabilir biçimde doğru yönlendirilmesi gerekir. Bu enerji tüketiminin minimize edilmesini sağlar. Kabinetlerin düzenli bir şekilde sıralanmış ve hava yönlendirmesinin bazı kurallar çerçevesinde yapılmış olması hava kaçaklarını minimum seviyeye indirecektir. Böylece belli bir odayı ısıtmış, belli bir odayı soğutmuş olursunuz. Kabinetlerin içinde ne az ne de çok, optimum bir soğutma sağlanmış olur. Estap Veri Merkezi çözümlerinin sunduğu en büyük avantajlardan biri işte budur. Bizim ve bütün kabinet üreticilerin amacı hava akışını doğru yönlendirebilecek ürünler sağlamaktır”

Geliştirdikleri kabinet modelinin yapı olarak aynı, ancak iç kullanımıyla farklılık yarattığını söyleyen Kaluk, yenilik olarak ürün yelpazesine ekledikleri hava akımını doğru yönlendirebilecek aksesuarların olduğunu sözlerine ekledi.

Kaluk, Estap’ın ürünleri ile ilgili olarak şunları söyledi: “Estap’ın ürün yelpazesini dış ve iç ortam kabinetleri olarak ayırabiliriz. Dış ortam kabinetlerimiz telekom şirketlerinin telefon ve veri dağıtımı işlerinde kullandığı ve doğa olaylarına karsı dayanıklı bir üründür. İçinde aktif ve pasif cihazları barındırdığı için bu tip doğa olaylarına dayanıklılık gösterip, korumaya devam eder. Klasik iç ortam veri kabinetleri bulunan geniş ürün yelpazesi ile Estap, 10 kullanıcının bulunduğu işyerlerinden daha büyük işletmelere kadar bütün sektörlere hitap ediyor” dedi.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun