Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 11:02

Veri merkezlerinin gelişimi bulut altyapısına doğru kayıyor

“Bulut’un yaygın ve kolay kullanımı, veri merkezlerini de bu teknolojiye yatırıma zorluyor.”

Treo Genel Müdürü Evren Ballı’ya bulut teknolojileri, veri merkezleri ve Türkiye’de veri merkezlerinin durumu ile ilgili sorular yönelttik.

Bulut teknolojileri dünyada veri merkezlerini nasıl etkiliyor?

Dünyada veri merkezlerinin gelişimi son yıllarda bulut altyapısına kaymış durumda. Bulut’un yaygın ve kolay kullanımı, veri merkezlerini de bu teknolojiye yatırıma zorluyor. Şirketler, kendi bulut sunucularını kiralayıp, esnek kullanımla verilerini güvenilir olarak depolayabiliyor. Çok uluslu şirketler bile ortak bulut altyapısını kullanıp verilerini tek bir merkezde toplayarak iş süreçlerini daha rahat kontrol ediyor. Bulut altyapısının İnternet sayesinde, akıllı telefondan bilgisayara kadar her cihazdan kullanılabilmesi iş esnekliğini de sunuyor. Kısacası, bulut varsa İnternet’e bağlandığınız her cihaz bir anda ofis bilgisayarınızla aynı yeteneklere sahip oluyor. Bulut kullanıcı için kolaylıklar sunsa da, veri hizmeti sunan firmalar için ciddi altyapı yatırımı anlamına geliyor. Bulutu düzgünce kullanmak için, sürekli yedeklenen alternatifli veri merkezleri de kullanmak gerekiyor. Böylece, verinin güvenliği sağlanıyor. Kişisel veri merkezlerindeyse HP’nin Moonshot projesi yeni bir dönem başlatacak. Orta ölçekli firmalar eskiden ofisleri içerisinde veri merkezleri oluştururken pahalı sistemleri kullanmak zorundaydı. Moonshot, şirketin ihtiyacına göre ufak ve esnek kapasiteli veri merkezi sunma avantajını sunuyor. Böylece, orta ölçekli bir şirket yatırımını ihtiyacına göre yaparak tasarruf etmiş oluyor.

Bu gelişimlerin Türkiye’ye yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de olaya baktığımız zaman, bulut tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda artan bir eğilim. Şirketler, rahat kullanım ve güvenlik için buluta geçerken özellikle orta ölçekli şirketlerde sanallaştırma çözümlerinin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Ülkemizde de özel sektörün desteğiyle dev bulut sunucuları ve veri merkezleri kuruluyor. Şirketler, veri ve depolama sanallaştırması tercih ederek ellerindeki kaynağı maksimumum kullanmayı tercih ediyor. Kısaca bir ayrım yapmak gerekirsek, bulut tercihleri büyük ve geleceğe şimdiden yatırım yapmak isteyen firmalar tarafından tercih ediliyor. Öte yandan, ülkemizde şirket içinde oluşturulan kişisel özel veri merkezlerinin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla.

Veri merkezi stratejilerini oluşturulurken kurum ve şirketler ne tür konulara dikkat etmeli?

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu doğru iş ortağı ile çalışmak. Treo gibi referans sahibi, dikey uzmanlığa yatırım yapmış firmalar şirketlerin hedeflerine ulaşmasında yardımcı olur.

Müşterilerinize hangi hizmet ve çözümleri sunuyorsunuz?

Treo olarak odaklandığımız 8 çözüm var. Bu 8 çözüm sayesinde müşterilerimizin Public, özel ve melez bulut ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Özetle sunduğumuz çözümler; ağ / güvenlik, sunucu depolama, sanallaştırma, otomasyon, yedekleme, istemci, lisanslama ve danışmanlık hizmetleri olarak sıralanıyor. Bu hizmetleri oluştururken de müşterimiz için en uygun olan üretici ile birlikte yol alıyoruz.

Sunduğunuz bu çözümlerin farklılıkları ve kurumlara sağladığı avantajlar konusunda bilgi verebilir misiniz?

Veri depolama teknolojilerinin gelişimi ile birlikte artık daha ucuz maliyetlere çok daha hızlı bir biçimde gerek iş sürekliliğini gerek felaket kurtarma senaryolarını gerekse de yedekleme sorunlarını çözmeleri geçmişe göre çok daha kolay.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun