Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 10:46

Veri merkezlerine duyulan ihtiyaç artıyor

“Video kullanımındaki artış ve bulut bilişim servisleri, internet kullanımının yoğunlaşması ve gelişen içerik, sürekli büyüyerek genişleyen veriler, günümüzde veri merkezlerine olan ihtiyacı daha üst seviyelere çıkarıyor.”

Küresel Beta Yöneticisi Cihan Sağlamöz’e dünyada veri merkezlerinin gelişimi, bu gelişimin Türkiye’ye yansıması, veri merkezi kurarken ya da seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili olarak sorular yönelttik.

Dünyada veri merkezlerinin gelişimi nasıl bir eğilim izliyor?

Video kullanımındaki artış ve bulut bilişim servisleri, internet kullanımının yoğunlaşması ve gelişen içerik, sürekli büyüyerek genişleyen veriler, günümüzde veri merkezlerine olan ihtiyacı daha üst seviyelere çıkarıyor. Veri merkezlerinde artan sistem ihtiyaçları nedeniyle, bu merkezlerin sürekli yenilenme ve gelişim halinde olması gerekiyor. Veri merkezlerinin genişleyen kapasiteleri aynı zamanda iklimlendirme ve enerji olan ihtiyacı da arttırdı. Veri merkezlerinin yüksek kullanılabilir ve hataya dayanıklı olması gerekliliği, veri merkezlerinin yüksek enerji tüketilmesine neden oluyor. Bu anlamda dünyada ve ülkemizde veri merkezlerindeki yeşil teknoloji ihtiyacı artarak devam edecek. Yenilenebilir enerji kaynakları ile donatılmış yeşil veri merkezleri önümüzdeki dönemde veri merkezlerinin ana konusu olarak öne çıkacak.

Bu gelişimlerin Türkiye’ye yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Küresel ölçekteki gelişmeler ve büyüme elbette ülkemizdeki veri merkezlerini de yakından ilgilendiriyor. Gelişen teknoloji ve sınırların teknolojik olarak ortadan kalkması ile dünya üzerinde yaşanan gelişmeler ve yenilikler anında ülkemizde de yankı buluyor ve gelişmelere kayıtsız kalınmıyor. Özellikle Avrupa standartlarına uyum sağlamaya çalışan ülkemizin yeşil enerjiyle yani yenilenebilir enerji kaynakları ile tanışması uzun sürmeyecek.

Günümüzde artan enerji maliyetleri, mevcut enerji kaynaklarımızı gelecek nesillere yetecek şekilde kullanmak fikri ve yaşanan küresel ısınmanın etkisini azaltmak gayretlerini destekleyen soğutma sistemleri, veri merkezlerini Green IT yani yeşil enerjiyi daha yoğun kullanmaya yönlendirdi.

Ülkemizde, Green IT yani yeşil enerjiyi daha yoğun kullanma ihtiyacına olan farkındalık hızla artıyor. Tüketim toplumunun dünyayı verdiği zararı aza indirmeyi hedefleyen bu ürünler, enerji tüketiminden, üretime kadar birçok konuda doğa dostu teknolojilerle birleşince ortaya çok daha az enerji harcayan ve daha verimli veri merkezlerinin çıkması kaçınılmaz.

Veri merkezi stratejileri oluşturulurken, kurum ve şirketler ne tür konulara dikkat etmeli?

Kurum ve şirketler, veri merkezi stratejileri oluşturulurken, çalışmayı düşündükleri veri merkezinin uluslararası standartları ne kadar uygulayabildiklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Veri merkezleri ile ilgili bilgi sahibi olmayan kurum ya da şirketler ise bu işi profesyonel olarak yapan şirketlerden destek alabilirler. Sağlayıcı Teknoloji olarak biz, veri merkezlerinden bağımsız bir yapıda ve profesyonel veri merkezlerinden destek alarak müşterinin ihtiyacı doğrultusunda bir yapı oluşturuyoruz. Hizmeti alan kurum ya da şirketler, veri merkezindeki güvenlik, yedekli operatör, yedekli enerji, sertifikasyon, söndürme sistemleri ve çözümleri, yedekli soğutma sistemleri gibi hayati konuları, konumları gereği inceleyemeyebilir. Sağlayıcı Teknoloji ise bu gibi durumlar için veri merkezlerinde incelemelerde bulunarak, hazırlanan projeye en uygun veri merkezini seçiyor ve müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Sağlayıcı Teknoloji olarak birçok hizmetimiz var. Uçtan uca veri merkezi hizmeti, Kabin alanı, Kafes alanı gibi hizmetlerimiz var. Ayrıca operatör yedekli bağlantı hizmeti yani örnek vermek gerekirse, Amerika ile iletişim halinde olan bir kullanıcının en iyi şekilde ve kesintisiz olarak Amerika ile bağlantı kurabilmesini sağlayan, kesintisiz ve buna uygun bir uluslararası fiber internet bağlantısı sağlıyoruz. Bunlara ek olarak yedekli bir yapıda buluz hizmetleri sunuyoruz.

Sunduğunuz bu çözümlerin farklılıkları ve kurumlara sağladığı avantajlar konusunda bilgi verebilir misiniz?

Sağlayıcı olarak sunduğumuz çözümlerin tamamı, belirli bir servis hizmeti garantisi çerçevesinde sunuluyor. Özellikle sunucu hizmetlerimizin verildiği konumlarda yedekli elektrik ve yedekli ağ gibi önlemler standart hizmetlerimizden olmakla birlikte, ağda kullanılan cihazlara kadar konusunda uzman ekibimizin incelemesine tabi tutuluyor. Kesintisizlik sağlayan bir altyapı 7/24 NOC ekibiyle birlikte sağlanıyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun