Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 10:12

Veri merkezlerindeki büyüme eğilimi devam edecek

Veri merkezlerindeki dış kaynak kullanımı ile birlikte veri merkezi pazarı 2014 yılında da büyümeye devam edecek



DatacenterDynamics 2013’te “Türkiye’de Veri Merkezinin Geleceği” başlıklı açık oturumda yer alacak olan KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli’ye veri merkezleri ile ilgili sorular yönelttik.

Veri merkezlerinde Türkiye’de hangi noktadayız?

Türkiye’de veri merkezi pazarı son yıllarda hızla büyüyor. Özellikle 2010 ve 2011 yıllarında gerek yeni oyuncuların pazara giriş yapması, gerekse var olan oyuncuların yaptıkları yatırımlarla pazara birçok yeni veri merkezi katıldı. 2012 ve 2013 yıllarında da bu gelişmelerin devamı olarak pazarın hareketlenmesine ve devam eden yatırımlara şahit olduk.

Veri Merkezi, bir şirket için en kritik yatırımlardan biri ve önemli bir maliyet unsuru da olduğundan, şirketler bu ihtiyaçlarını dış kaynak hizmetleri ile karşılamayı tercih ediyor. Bu nedenle veri merkezi pazarı gün geçtikçe büyüyor ve büyümeye de devam edecek. 2014 yılında da bu büyümeye yakından tanık olacağız.

Bu büyümeyle birlikte biz de KoçSistem olarak dünya standartlarını ve veri merkezi teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ederek, veri merkezi altyapımızı ve hizmetlerimizi yaptığımız projelerle her seferinde bir adım ileriye taşıyoruz. Dinamik veri merkezi kavramına uygun çözümler ile veri merkezimizi müşterilere daha çok verimlilik getiren ve hızlı devreye alınabilir hizmetler ile modellemeye devam ediyoruz.

Veri merkezlerindeki son dönemdeki yenilikler ve gelecekteki durumla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Veri merkezi alanındaki son duruma baktığımızda, sektörü iki ana eğilimin yönlendirdiğini görüyoruz: Bunlardan ilki tüm dünyanın gündeminde yer alan enerji verimliliği konusu. Yapılan bir araştırmaya göre dünyadaki tüm veri merkezlerinde kullanılan toplam enerji 30GW’ı aşmış durumda. Veri merkezlerinde kullanılan bu yüksek enerji miktarını düşürme çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Bu çalışmalar, veri merkezi tasarımını yeniden ele alarak hem enerji maliyetini, hem de karbon salımı oranlarını düşürmek ve yeşil IT yaklaşımına katkıda bulunmak amacını taşıyor. Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmeye başlayan, Google, Facebook ve Microsoft gibi küresel şirketlerin veri merkezlerini beslemek için rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi de gelecekte, veri merkezlerinin enerji verimliliğini sağlamak için kullanılacak farklı yöntemlerin habercisi olarak görülebilir.

Veri merkezi sektörünün geleceğini etkileyecek diğer konu ise gittikçe artan veri miktarı. Günümüzde bilişim sektörünün gündeminde büyük yer tutan ve her biri çok önemli alanlar olan bulut bilişim, büyük veri, sosyal medya ve mobil teknolojiler veri miktarını her zamankinden daha yüksek bir hızla arttırıyorlar. Information Week’in nisan ayında yaptığı bir çalışmaya göre birçok yönetici 2014 itibariyle kendi veri merkezlerinin ihtiyaç duyacakları veri kapasitesini karşılayamayacağını öngörüyor. Bu hızlı artış ve veri merkezlerinin yaşlanması gibi nedenlerle, şirketlerin gelecekte kendi veri merkezi yatırımlarını yapmak yerine, servis sağlayıcılardan barındırma hizmeti almaya yönelecekleri tahmin ediliyor.

Veri merkezi kurmayı planlayan ya da karar aşamasına gelmiş şirketler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kurumlar, veri merkezi projeleri yaparken uzun vadeli yatırım, büyüme plan ve öngörülerini göz önünde bulundurmalı ve stratejik olarak kurumun ulaşmayı hedeflediği standartlar dikkate alınmalıdır. Bu nedenle müşteri ihtiyaçlarının doğru olarak analiz edilmesi ve belirlenmesi ilk ve en önemli adım olarak ele alınmalıdır. Bir kurumun veri merkezi yatırımı yapması, veri merkezinin inşası, enerji altyapısının kurulması, ağ altyapısının planlanması, gerekli donanımların sağlanması, üzerine iş uygulamalarının konumlandırılması gibi çok katmanlı ve farklı disiplinlerin bir araya geldiği bir çalışmayı gerektirir. Bu farklı katmanların işe etkisi ve yaratacağı değer belirlenerek, sadece anlık satın alma maliyetleri değil; diğer tüm kullanım, bakım ve işletme giderleri de hesaba katılarak toplam sahip olma maliyeti ile karar verilmelidir.

Bazı kurumların stratejik yönelimi, hukuki gereklilikleri nedeniyle kendi veri merkezlerini inşa etmek iken, verilerini saklama konumu konusunda herhangi bir kısıtı olmayan diğer kurumlar, sıfırdan veri merkezi inşa etmek yerine ilk yatırım maliyeti olmayan veri merkezi hizmeti alma yönünde karar veriyorlar.

Kurumların kararı ne olursa olsun, KoçSistem her iki modelde de kurumlara hizmet sunmaktadır. Veri merkezlerini kendileri inşa etmeyi seçen müşterilerimiz için, yukarıda bahsettiğimiz katmanlarda danışmanlık hizmeti sağlayarak proje yaklaşımı ile kurumun mevcut ihtiyacı ve gelecek öngörüleri doğrultusunda, veri merkezi projeleri takip ediliyor. Veri merkezi hizmeti almaya karar veren müşterilerimiz için de, sistemlerini veri merkezimize kesintisiz bir şekilde taşımak üzere yine analiz, planlama ve kurulum çalışmaları ile uçtan uca danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Etkinlikte katılımcılara hangi mesajları aktaracaksınız?

Etkinlikte özellikle; veri merkezlerinin fiziksel altyapılarının dünden bugüne hangi noktaya geldiği ve bugünden yarına nerede olacağıyla ilgili görüşlerimizi paylaşacak; veri merkezi alanındaki eğilimler, bulut bilişim ve benzeri yeni teknolojiler ile hizmetler ve KoçSistem’in bu konulardaki çalışmaları ile ilgili bilgileri katılımcılara aktaracağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun