Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 10:59

Veri merkezleri dünyadaki standartlar doğrultusunda gelişiyor ve sektörleşiyor

Veri merkezi işletmecileri bugüne kadar bir internet erişim sağlayıcının veya telefon operatörünün ya da yazılım şirketinin arka bahçesi olmaktan çıkarak dünyadaki standartlara eşdeğer bir yapıda gelişiyor ve sektörleşiyor.”

Sadece Hosting Genel Müdür Yardımcısı Emre Narin’e veri merkezlerinin dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimi ile ilgili sorular yönelttik.

Dünyada veri merkezlerinin gelişimi nasıl bir eğilim izliyor?

Veri merkezi işletmecileri bugüne kadar bir internet erişim sağlayıcının veya telefon operatörünün ya da yazılım şirketinin arka bahçesi olmaktan çıkarak dünyadaki standartlara eşdeğer bir yapıda gelişiyor ve sektörleşiyor. Sektörleşme paralelinde servis kalitesi ve iş standartları de gelişmeye devam ediyor. Servis kalitesinde yine önemli noktalardan biri alt yapının mühendisliği buna bağlı olarak da verimlilik noktaları. Verimlilik alanında veri merkezi işletmecileri artan kapasite kullanımları ve iş sürekliliğindeki kritik taleplerden ötürü daha verimli ve kaliteli alt yapılara ihtiyaç duyuyor. Bu noktada enerji ve kullanılan sistem verimliliği ön plana çıkıyor.

Enerji noktasında soğutma sistemleri ve enerji besleme sistemlerinde ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler mevcut alt yapıların yeni yatırımlar ile güncellenmesini gerektiriyor.

Ağ tarafında da artan kapasite kullanımları ve artan cihaz-servis çeşitliliği operasyonel alanda merkezi yönetim ve tek bir platform üzerinde birleştirme çözümlerinin tercih edilmesini sağlıyor.

Sanallaştırma ve bulut hizmetleri alanındaki gelişmeler yine verimlilik ve operasyonel kullanımının artması ile doğru orantılı olarak servis kalitesi konularına bağlı olarak artıyor.

Bütün bunlara bağlı olarak da taşıyıcı bağımsız veri merkezi şirketleri küresel oyuncular haline geliyor ve gerek uluslararası içerik sağlayıcı şirketlerin, eticaret şirketlerinin gerekse de yerel kurumsal işletmelerin evi ve hizmet sağlayıcısı konumuna geliyor.

Sadecehosting ile başlayan ve TelecityGroup ile gelişen yapılanmamız tam da bu doğrultuda ülkemizde ve bölgedeki en güçlü oyuncu olmak üzere yola çıktı.

Bu gelişimlerin Türkiye'ye yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde verimerkezi alanında son dönemdeki en büyük gelişme olarak; veri merkezlerinin sektörleşme çalışmalarını görüyoruz, TelecityGroup gibi büyük ve uluslararası oyuncuların da ülkemize gelişi bir ivme yaratıyor. Bu sayede veri merkezi işletmeciliği, yıllardır gerek BTK tarafında gerekse iş yapılarında yan bir özellik olarak görülmekten kurtulup, bu alanda uzman ve özgün şirketlerin faaliyet gösterdiği, kendi kuralları, denetim standartları ve kalite kurguları olan bir yapıya bürünebilecek.

Müşterilerinize hangi hizmet ve çözümleri sunuyorsunuz?

Telecity’nin ana misyonu, bulut firmalarının hizmetlerini en iyi şekilde sunmalarını sağlayacak altyapıyı gerçekleştirmek. Dolayısıyla Telecity, bu yatırımı Türkiye’de yaptığı zaman, Amazon Web Services veya Microsoft bu hizmete neden İngiltere’den veya İrlanda’dan devam edeyim deyip Türkiye’ye gelecek. Böylece bulut kullanan insan sayısı da artacak.

Türkiye’de Web barındırma hizmeti veren 200’den fazla şirket bulunuyor. 8-10 büyük, 60 orta, bir sürü de küçük ölçekli firma var. Küçük ve orta ölçekli firmaların çok büyük bir kısmı hizmet işini Türkiye içinde yapıyor ama veri merkezi hizmetini yabancı bir firmadan alıyor. Biz bu hizmeti yurt dışından edinen firmaların Türkiye’nin içinden, Telecity’den almalarını bekliyoruz. Böylece web hosting firmaları, altyapı, internet veya sunucularla ilgileneceğine ürün geliştirmeye ve Türkiye’ye nasıl katma değerli servis verebileceklerine odaklanacaklar.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun