Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 11:07

Türkiye veri merkezleri açısından büyük bir potansiyele sahip

“Türkiye’de veri merkezi sektöründeki büyüme hedeflerinin sağlanabilmesi için telekom alanında IP Transit maliyetlerinin dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi de önem taşıyor.”

TurkNet Sistem Birim Müdürü Tardu Demirel’e veri merkezlerinin dünyadaki durumu, dünyadaki gelişmelerin Türkiye’ye yansıması ve veri merkezi kurulurken ya da seçilirken hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili sorular yönelttik.

Dünyada veri merkezlerinin gelişimi nasıl bir eğilim izliyor?

Dünya ekonomisi zor günlerden geçerken 2012 boyunca yüzde 19’luk büyüme gösteren veri merkezi pazarı için 2013 yılı sonunda yüzde 40’lık bir küresel büyüme öngörülüyor. Bu büyümeyi arka planda firmaların daha BT odaklı hale gelmesi, internet kullanım oranının son 5 yılda yüzde 100 artması, web sitelerinin sayısının son 15 yılda 12.000 katına çıkması ve şirket BT yapılarının bulut bilişime geçmesi gibi faktörler açıklıyor.

Bu gelişimlerin Türkiye’ye yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekonomik büyümenin Doğu'ya doğru kaymasıyla Türkiye, ciddi bir potansiyel olarak karşımıza çıkıyor. E-ticaret, web sitesi işletmeciliği, çevrimiçi bankacılık/sigortacılık kolları hızla büyüyor. Bunun yanında e-ticaret, sosyal medya, çevrimiçi reklam, video, oyun gibi alt sektörler için altyapı ihtiyacı günden güne artıyor. Türkiye’de veri merkezi sektöründeki büyüme hedeflerinin sağlanabilmesi için telekom alanında IP Transit maliyetlerinin dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi de önem taşıyor.

Yakın gelecekte, veri merkezlerinin bulut bilişim hizmetleri üzerinden tüm bilişim ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımı yoluyla sunabilecek kaynaklar haline dönüşeceğini söyleyebiliriz. IDC’nin paylaştığı verilere göre, 2009 yılında bulutla ilgili teknoloji, donanım ve yazılıma yapılan harcama 17 milyar dolar civarında iken, 2013 sonunda bu rakamın 45 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. TurkNet olarak, Türkiye’deki kurumların ihtiyaçlarını ve dünyadaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Bu kapsamda bulut bilişim teknolojisine yaptığımız yatırım, son dönemdeki en önemli girişimlerimizden biri oldu.

Veri merkezi stratejilerini oluşturulurken kurum ve şirketler ne tür konulara dikkat etmeli?

Kurumların veri merkezi hizmetlerini alacağı firmayı seçerken, firmanın bu işe ne kadar yatırım yaptığını, bu sektörde ne kadar zamandır var olduğunu, vizyonunun ne olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Veri merkezi hizmetleri sunan firmanın vaat ettiği çözümlerin güvenilirliğinin sorgulanmasına yönelik olarak, hizmet alacak kurumun, hizmet sağlayıcı firmadan kendisi için test ortamı oluşturmasını talep edebilmesi de önemli bir husus olarak öne çıkıyor. Veri merkezi seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler olarak, altyapı, yedeklik, esneklik, erişilebilirlik ve nihayetinde fiyat/performans göstergesi öne çıkıyor.

Müşterilerinize hangi hizmet ve çözümleri sunuyorsunuz?

TurkNet olarak, müşterilerimizin bir veri merkezinden ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri karşılıyoruz. Tier-3 tasarım ve N+1 network seviyesinde yedeklilik sayesinde yüzde 99,99 süreklilik garantisi sunabiliyoruz. UPS, jeneratör, otomatik yangın belirleme ve koruma sistemi, iklim kontrolü sistemleri tamamen yedekli olarak hizmet veriyor. Yurtiçi ve yurtdışı omurgalara kesintisiz bağlantı sağlamak için çoklu fiber çıkışı da tesis edilmiş durumda. Türkiye Network Altyapı Platformu’nun kurucu üyesiyiz. Veri merkezimizde barındırılan sunucuların trafikleri, Türkiye içine en kısa yoldan ulaşıyor. ISO 27001 sertifikasına sahip veri merkezimiz, fiziksel ve elektronik güvenlik sistemleriyle korunuyor.

Sunduğunuz bu çözümlerin farklılıkları ve kurumlara sağladığı avantajlar konusunda bilgi verebilir misiniz?

Yakın zamana kadar Türkiye’de birçok kurum, kendi bünyelerinde kurdukları ve işlettikleri, veri merkezinin gerekliliklerini karşılamayan, yedeklilik, bağlantı ve güvenlik anlamında çok önemli eksikleri olan sistem odalarına veri merkezi diyorlardı. Günümüzde, iş süreçlerinin büyük ve önemli kısmının hayat bulduğu sunuculara kesintisiz, hızlı ve güvenli şekilde erişim, şirketler için kritik önem taşıyor. Uluslararası standartlardaki TurkNet Veri Merkezi sunduğu yüksek SLA ile bunu sözleşme seviyesinde garanti ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun