Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 09:56

Sistem odalarının omurgası: Kabinler

Kabinler, sistem odalarının verimli soğutulmasından, enerji yönetimine kadar veri merkezlerinde önemli fonksiyonlar üstleniyor.Veri merkezleri için çok önemli rol üstlenen bileşenlerden biri de kabinler. Kabinler her ne kadar da toplam yatırım içerisinde en ufak paya sahip olsa da, önemleri hatırı sayılır düzeyde. Veri merkezlerinin omurgasını oluşturan bu veri merkezi bileşeni, üstlendiği farklı fonksiyonlar nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Veri merkezlerinde sunucu ve işlemcilerin sayısının giderek artması, sistem odalarının ısı ve performans ilişkisinde ciddi bir sorun oluşturuyor. Sistem odalarının daha verimli soğutulmasının ve karmaşık sistemler arasındaki bağlantıların düzen içinde kurgulanmasının en önemli bileşenleri arasında ise sistemlere ev sahipliği yapan kabinler yer alıyor. Kabinler, enerji yönetimi için de önemli birer araç olarak görülüyor.

Veri merkezlerinde kabloların düzenli olması karışıklığı önlerken, kabin içerisindeki hava sirkülasyonu da düzenleniyor. Kabinlerin veri merkezlerine enerji yönetimi açısından katkılarına bakıldığında ise konu, veri merkezinde kullanılan enerji kadar dışarıdan enerji alınması gereği noktasından başlıyor. Bu noktada odayı veya koridoru soğutmak için gerekli olan enerji seviyesini sürekli düşürmek gerekiyor. Bunun için de hava sirkülasyonunu düzenlemek ve doğru yönlendirmek olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Kabinlerle sağlanan koridor uygulaması ile yüzde 40’a yakın bir enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Kabin teknolojilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; İhtiyaçların doğru tespit edilmesi ve standartlara uyum.

İçlerinde taşıdıkları sistemlerle birlikte sürekli yenilenen ve farklı özelliklere kavuşan kabin sistemlerindeki yeni eğilimler de pek çok başlık altında sıralanıyor. Yüksek kalite ve dayanıklılık gibi fiziksel özelliklerden, güvenlik ve genişleyebilirlik gibi fonksiyon odaklı iyileştirmelere kadar uzanan farklı başlıklar bulunuyor. Bu başlıkların ötesinde hiçbir zaman değişmeyecek olan ana unsur ise standartlara uygunluk. Kabin sistemleri ne tür yeniliklerle donatılırsa donatılsın, bu yeniliklerin uluslararası standartlara uyumlu olması olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Sistem odaları ve kabin teknolojilerini bünyelerinde yapılandırmak isteyen şirketlerin yola çıkarken dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise ihtiyaçların doğru tespit edilmesi. Şirketlerin ihtiyaçlarını belirlerken özellikle kapasite artışı ve büyüme faktörlerini gözardı etmemeleri gerekiyor. Uzmanlar, kabin seçiminde ürünün kalitesinin yanı sıra güvenlik, sağlamlık, küresel sunucu markalarıyla uyumluluk, kurulum ve kullanım kolaylığı, yönetilebilirlik, aksesuar seçimi ve kullanımının beklentilerinin de hesaba katılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yük taşıma kapasitesi de öne çıkıyor

Yeni sistem odası yaklaşımında enerji verimliliği de en önemli başlıklar arasında yer alıyor. Enerji verimliliğini sağlamak için öncelikle verimli soğutma yöntemlerinin kurgulanması gerekiyor. Verimli soğutma sağlayabilen yeni nesil ön soğutma ve yan soğutma çözümlerine ek olarak, dış ortamdan izole soğuk hava koridorları oluşturmak son dönemde talep gören bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. Verimli soğutma sağlayan bu yöntemlerde kurulan sistemin verimli işleyişi açısından kullanılacak kabinlerin ön ve arka kapılarındaki havalandırma oranının mümkün olan maksimum seviyede olması öngörülüyor. Burada da kabinler önemli bir araç olarak devreye giriyor. Bu amaca dönük kapılardaki perfore deliklerin yuvarlak değil, bal peteği şeklinde olması öneriliyor. Bu sayede hava geçiş oranı yüzde 70 ile 80’e çıkarılabiliyor.

Sistem odalarında günden güne yaygınlaşan blade tipi sunucu uygulamaları düşünüldüğünde, bir sunucu kabininin taşıması gereken ağırlık da gitgide artıyor. Buna ek olarak aktif cihazların sürekli yaydığı titreşim nedeniyle yeni kabin sistemlerinin statik yükten daha fazla bir taşıma kapasitesine sahip olması gerekiyor. Sonuç olarak kabinin yeterli yük taşıma kapasitesine sahip olması önemli bir gereksinim. Deprem kuşağında olan tüm gelişmiş ülkelerde ağ ve sunucu kabinlerinin sismik standartlarda olması zorunluluğunun ülkemizde de benimsenerek uygulanması önem taşıyor.

 

 

 

 

 
ETİKETLER : datacenter dynamics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun