Datacenter Dynamics 03 ARALIK 2013 / 09:53

KGK’lar hem enerji kaybını hem de veri kaybını önlüyor

Bulut bilişimin hızla yaygınlaşmasıyla paralel olarak artan veri merkezi sayısı kesintisiz güç kaynaklarına (KGK) olan ihtiyacı da artıyor. KGK güç tüketiminin azaltılmasının ve verimliliğinin artırılmasının, enerji kaybının azaltılmasına ve dolayısıyla enerji faturalarında genel maliyet tasarrufunun maksimum seviyeye çıkarılmasına katkıda bulunacağı açık.Hem ülkemizin konumu hem de bilişimdeki gelişmeler nedeni ile veri merkezlerinin sayısı sürekli artıyor. Sektörün önde gelen yetkililerine göre veri merkezlerindeki yatırımların artışındaki en önemli bir faktörde bulut bilişimin yükselişi. Bulut bilişim sayesinde veri merkezlerinin sayı ve kapasitesi hızla artıyor.

Oluşabilecek anlık bir kesinti ya da şebeke enerjisinde oluşan dalgalanma geri dönüşü olmayan donanım hatalarına ve hayati önem taşıyan bilgilerin kaybolmasına neden olabilir. Veri merkezleri gibi elektrik enerjisini 7/24 kullanan birimlerde kesintisiz güç kaynaklarının yeri hayati önem taşıyor. Daha kaliteli kesintisiz bir hizmet için, veri merkezi ve bulut bilişim hizmeti sunan kurumlar, kesintisiz güç kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Veri merkezi gibi kritik yerlerde KGK yedekli olarak kullanılarak iki kat daha güvenli bir ortam oluşturmak mümkün.

Ayrıca, 2011 verilerine göre 111 MW enerji ihtiyacı duyan veri merkezi sektörü Amerika, Çin, Brezilya, Rusya gibi ülkelerin gerisinde kalsa da yatırım artışı bakımından Türkiye dünyada ilk 3 içerisinde. Bu yatırımların artması KGK sektörünü direkt olarak olumlu şekilde etkiliyor.

KGK’ler kullanılmadığında; donanım arızaları, iletişim kaybı, sürecin durması, ürün kalitesinin düşmesi, çok yüksek maddi kayıplar vb. durumların yaşanılması kaçınılmazdır. Yalnızca elektrik kesintilerinden dolayı oluşan maddi kayıp milyar dolarlar seviyesinde. Peki KGK’lar şirketlere enerji yönetiminde ne gibi faydalar sağlıyor? Uzmanlara göre, enerji kaybından korunmayı hedef alan KGK’lar konusunda yapılan yatırımlar, tüketicinin elektronik cihaz arızalarını azaltmakta, kesinti ve düşük/yüksek gerilim altında oluşabilecek veri ya da üretim kayıplarını engellemektedir.

KGK’larla sunucu besleme süresi artıyor

Kesintisiz güç kaynakları için teknolojinin ve yazılımın gelişmesi ile enerji izlenebilir ve kontrol edilebilir hale gelmiştir. Beslenilen yükler kritik ve kritik olmayan şeklinde ikiye ayrılıp kesinti esnasında kritik olmayan yükler KGK çıkışından ayrılabilir. Kullanılan özel yazılımlar ile KGK üzerinden gönderilecek sinyaller ile KGK tarafından beslenen sunucular düzgün bir şekilde kapatılabilmektedir. Bu sayede çok kritik olan yükler için besleme süresi daha da artırılabilmektedir.

Çevrimiçi KGK’lar, güç koruması sundukları kritik yükleri, şebekede oluşan tüm bozucu etkilerden bağımsız, temiz bir elektriksel güç ile besler. Elektrik kesintilerinde ve şebeke bozukluklarında yükleri akülerdeki enerji ile beslemeye devam ederek işletmenin herhangi bir zarar görmesini engeller.

İşletmelerde bulunan kritik yüklerin uygun kesintisiz güç kaynaklarıyla beslenmesiyle, yüklerin sürekli beslenmesi sağlandığı gibi özellikle giriş güç faktörü düşük yüklerin besleme şebekesinde bozulmalara neden olması engellenir, işletmede ve çevresinde daha güvenli bir ortam sağlanır. Giriş güç faktörü yüksek kesintisiz güç kaynakları besledikleri yüklerin yarattığı faz kayması ve distorsiyonları şebekeye iletmediğinden işletmede güç kompanzasyonu ihtiyacı azalır.

Yeni nesil KGK’lar için geleceğin temel performans ölçütleri olacak

KGK sistemleri, bilgisayar ağları ve sunucular, bina yönetimi ve güvenlik sistemleri gibi elektronik altyapılar için kesintisiz güç sağlarken aynı zamanda operasyonların durmasına, bilgi, verimlilik ve gelir kaybına yol açabilecek güç kesintilerine karşı da korur. KGK sistemleri ayrıca yük için temiz bir güç kaynağı temin ederek genel elektrik şebekesinin düşük kalitesini minimum seviyeye indirir veya tamamen ortadan kaldırır; böylece şebeke tarafındaki kesintiler ortadan kalkar. Sonuç olarak güç kalitesinde artış ve maksimum enerji verimliliği arayışı, yeni nesil KGK’lar için geleceğin temel performans ölçütleri olacaktır.

Uzmanların belirttiğine göre, bir KGK'nın enerji verimliliği, KGK'ya giren güç ile yük için enerji sağlamak amacıyla KGK'dan çıkan güç arasındaki oran olarak değerlendirilir. Belirli bir miktar enerji kaybı kaçınılmazdır; ancak KGK güç tüketiminin azaltılmasının ve verimliliğinin artırılmasının, enerji kaybının azaltılmasına ve dolayısıyla enerji faturalarında genel maliyet tasarrufunun maksimum seviyeye çıkarılmasına katkıda bulunacağı açıktır. 365 gün 24 saat temelinde beş yılda sağlanacak tasarruf bir KGK’nın satın alma maliyetini karşılamakla kalmayacak aynı zamanda küresel ısınmaya neden olan diğer emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacak, seçilen Kesintisiz Güç Kaynağı çözümünün çevre üzerindeki etkisini en düşük seviyeye çekecektir.
ETİKETLER : datacenter dynamics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun