Datacenter Dynamics 14 KASIM 2012 / 13:55

Bulut bilişim geçici bir heves değil, bir yeniden doğuş hikayesi

GlaxoSmithKline Orta Doğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu İş Ortaklığı Direktörü Berke Menekli, doğru maliyetle esnek çözüm sunan bulut bilişimin veri merkezlerinde evrimin bir sonraki adımı olduğunu dile getiriyor. DatacenterDynamics Converged etkinliğinin konukları arasında yer alan GlaxoSmithKline Orta Doğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu İş Ortaklığı Direktörü Berke Menekli, veri merkezlerinin bulut bilişim kavramı etrafında yeniden yorumlanışını ele alacak isimler arasında yer alıyor.

Menekli, konuşmasında “Gelişen teknoloji ve sınırsız / limitsiz kapasite beklentisi karşısında ne yapılmalı?”, “Bulut bilişimin genel bilgi teknolojileri mimarisindeki yeri”, “Sunucu barındırmanın dışkaynak kullanımından farkları” ve “Bulut bilişimde geleceğe yönelik trendler temel zorluklar ve riskler” gibi başlıklar üzerinde duracak.

Doğru adımlarla geçici hevesten sıyrılmak mümkün

Menek’in ifadesiyle bulut bilişim sayesinde veri merkezlerinin sınırlarını ve yeteneklerini genişleterek anlık kapasite artımı, servislerin çabuk entegrasyonu ve devreye alınması, geçici test ortamlarının, deneme ve kampanya sistemlerinin kurgulanması gibi olanakları esnek bir şekilde, doğru maliyetle sunmak mümkün.

Hatta bu ihtiyaçlar şirket içi veri merkezlerini de şirket içi buluta dönüştürerek merkezi bir yapı olmaya zorluyor. Ofislerin ve şu andaki kapalı ağ altyapılarıyla desteklenen ortamların tamamen sanallaşması, sanal iş gücüne sanal organizasyona doğru gidişi daha da hızlandıracak.

Bununla birlikte kontrat, servis takibi ve destek gibi konularda bazı kuralların tam yerleşmemesi bulut bilişimin hızlı yayılmasına engel oluyor. Bulut bilişimin geçici bir heves olmaktan sıyrılabilmesi ve tüm altyapıları devralabilmesi için regülasyon, kontrat takibi, provizyon ve esnek fiyatlama gibi alanlarda gelişim gerekiyor.

Konunun tüm detayları 4 Aralık 2012'de DatacenterDynamics Converged İstanbul etkinliğinde konuşulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun