Consumerization 27 ARALIK 2012 / 16:16

HP Türkiye: "Şirketler web ve veri tabanlı uygulamalara kayacak"

HP Türkiye: "Mobiliteyle iş saatleri esneyecek"

[Dosya-Consumerization] HP Türkiye Kişisel Bilgisayarlar Ürün Yönetimi Bölüm Yöneticisi Emre Alaman, çalışanların kişisel cihazlarını iş amacıyla kullanması konusundaki öngörülerini açıkladı.Çalışanlar, özellikle de y kuşağı olarak adlandırılan, teknolojiyi daha yakından kullanan yeni nesil çalışanlar, günlük hayatlarındaki aktiviteleri iş hayatına da taşımak istiyor. Hatta bu konuda adım atmaya ilk olarak iş yerinde kullandıkları cihazlardan başlıyorlar. Emre Alaman da BTnet.com.tr okuyucuları için sorularımızı yanıtladı.

İlk olarak çalışanların neden iş yerinde kendi cihazlarını kullanmak istediğini öğrendiğimiz Alaman, "İş amacıyla kendi cihazlarını kullanan çalışanların daha verimli olabileceği, bu uygulamanın iş yerini daha esnek göstereceği ve çalışan motivasyonunu artıracağı düşünülüyor. Çalışanlar kendi cihazlarını kullandıklarında teknolojiyi tercih ettikleri hızda takip edebilirler ve şirketler de yeni teknolojiden daha hızlı faydalanabilirler. Kişilerin teknolojiyi kullanım amaçları çeşitlendikçe ürünlerin de çeşitlenmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

"Şirketler teknik destek ve servis ihtiyacını karşılamalıdır"

HP Türkiye Kişisel Bilgisayarlar Ürün Yönetimi Bölüm Yöneticisi'ne göre şirketler maliyet avantajı ve verimlilik artışı nedeniyle tüketicileşme (consumerization) kavramına sıcak bakıyor. Şirketlerin bu konuda karşılaştığı sorunları ifade eden Alaman, "En önemli sorunlardan biri güvenlik ve şirketin mevcut BT sistemlerine uyumluluk. Yeni ürünler, yazılımlar ve uygulamalar BT departmanlara bu iki sorunun çözümü için destek olduklarında iş yerinde bireysel cihaz kullanımı daha da artacaktır. Bu noktadan sonra BT departmanlarının çözmesi gereken bir diğer konu da birbirinden farklı bir çok cihazın teknik desteğinin verilmesi ve servis ihtiyaçlarının çözülmesi konusu olacaktır" dedi. Alaman'ın verdiği bilgilere göre, kendi cihazını kullanan kişilerin daha dikkatli ve tedbirli olacağını savunan görüş bu konunun da şirketlere maliyet dezavantajı getirmeyeceğini söylüyor.

"İş saatleri esneyecek"


Alaman'a göre, tüketicileşmeyle gelen değişiklikler çalışanları ve şirketleri daha esnek olmaya teşvik ediyor. Gelecekte daha çok kişinin standart 9-5 çalışma saatlerinin dışında çalışmaya başladığının gözlemleneceğini ifade eden HP Türkiye Kişisel Bilgisayarlar Ürün Yönetimi Bölüm Yöneticisi, "Verimlilik, maliyet, hız ve güvenlik endişeleri ile şirketler bulut teknolojilerine yatırım yaptıkça iş üretilen mekanlarda da çeşitlilik gözlemleyeceğiz. Web tabanlı uygulamaların artması da iş yapış şeklindeki dönüşüme yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.

BT bütçeleri güvenliğe kayacak

Tüketicileşme eğilimi şirketlerde endişe yaratıyor. Bu durumun daha fazla yaptırım anlamına geldiğini söyleyen Alaman, "Şirketler kullanıcılara daha yüksek güvenlik tedbirlerini şart koşabilir, bazı uygulamaların yüklenmesine yönelik kurallar konabilir ve BT departmanı periyodik güvenlik denetimleri uygulayabilir" dedi ve şu şekilde devam etti:

"Şirketler yatırımlarını daha güvenli gördükleri bulut sistemlerine, web uygulamalarına ve veri tabanlarına kaydıracaklardır. Şirketlerin BT bütçelerinin daha büyük bir kısmının güvenlik amaçlı kullanıldığını gözlemleyeceğiz. Şirketlerin güvenlik konusundaki en önemli destekçileri HP gibi uçtan uca ürün, yazlım, servis ve danışmanlık sunan BT şirketleri olacaktır."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun