Consumerization 28 ARALIK 2012 / 16:34

Dell Türkiye: "Güvenlik tedbirlerinin ardından BYOD'a izin verilmeli"

"Güvenlik tedbirlerinin ardından BYOD'a izin verilmeli"

[Dosya-Consumerization] Kendi cihazını kullan uygulamasıyla esnek çalışma modelinin yaygınlaştığını görülüyor. Artık BT profesyonelleri kendi cihazlarıyla her an her yerde çalışabilirken, Dell Akdeniz ve Kuzey Afrika Bölgesi İstemci Ürünleri Pazarlama Müdürü Burak Ereren konuyu okuyucularımıza açıklıyor.‘Kendi cihazını kullan’ uygulaması şirketlerin iş yapış şekillerini değiştiriyor. İnternet erişim hızlarının artması ve bulut bilişimin yaygınlaşması da bu eğilimi destekliyor.

Son yıllarda internet üzerinde inşa edilen kurumsal ağlar sayesinde esnek çalışma modellerinin yaygınlaştığını belirten Dell Akdeniz ve Kuzey Afrika Bölgesi İstemci Ürünleri Pazarlama Müdürü Burak Ereren, “Çalışanlar sevdikleri ve alışkın oldukları cihazlarla hem daha verimli hale gelecek hem de ofise bağlı olmadan her zaman her yerde çalışabilecek hale geleceklerdir” diyor.

Ereren’e göre kişisel cihazların iş amacıyla da kullanılmasının pek çok nedeni var. Bu nedenler;

  • Kullanıcıların el alışkanlıkları,

  • Yüklenen kişisel uygulamalar,

  • Kontaklar ve sık kullanılanları senkronize etme problemi,

  • Kişisel dosyalara her an ulaşma isteği şeklinde sıralanıyor.


Ayrıca tarzı yansıtan cihaz taşıma ve kullanma isteği yüzünden kişisel cihazlar her zaman ve her yerde, dolayısıyla iş için de kullanılıyor.

Güvenliğin yolu buluttan geçiyor

Şirketlerin BT yönetiminin, kullanıcı üretkenliğini artıracak bu tür isteklere gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra izin vermesi gerektiğini ifade eden Ereren, şirketleri uyarıyor:
“Ancak bu tedbirlerin tüm güvenlik açıklarını kapattığına emin olunmalı, uygulama uyumluluğu ve lisansları yönetebilecek altyapı sağlanmalıdır. Bulut uygulamaları yöneticiler için kolaylıklar sağlayacaktır.”

Güvenlik açıklarını en aza düşürebilmek anlamında Windows tabanlı çözümlerin şu an için en iyi seçenek gibi göründüğünü ifade eden Ereren, “Sonuçta BT yöneticileri her türlü platform ve işletim sistemi için güvenli bir altyapı kuramazlar. Windows 8 hem son kullanıcı odaklı cihazlara hem de kurumsal altyapıyla uygun çözümler sunduğu için hem BT yönetimini hem de son kullanıcıyı mutlu edebilir. Ayrıca Windows to Go seçeneği buluta yumuşak bir geçiş sağlayabilir” diyor.
ETİKETLER : dell dell Burak Ereren
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun