Çevreci Teknolojiler 08 EKİM 2015 / 13:55

Yüzen bahçe başarıyla kirli suları temizliyor

New York’ta bulunan Gawanus Kanalı, bir asırdan fazladır Amerika’nın en çok kirletilmiş nehri olarak biliniyor. Üç hafta önce nehrin yüzeyinde yer alan yüzen bahçe görenleri hayrete düşürdü.GrowOnUs isimli proje, yüzen altyapı sistemleri kapsamında bir deney diyebiliriz. Bu proje fitoremediasyon denilen bir süreç ile bulanık ve pis kanal suyunun yeniden saflaştırılmasını sağlıyor. Yüzen bahçede 30’dan fazla bitki türü içeriyor ve bu bitkiler sünger işlevi görerek, suyu saflaştırıyor, tuz oranını düşürüyor, kimyasalların zararlı etkilerini azaltıyor.

Bitkiler, daha önce lağım sularını kanallara taşıyan borulardan elde edilmiş metal kanal borularının içerisinde büyütülüyor. Bu test tüpleri bambu, hindistan cevizi gibi hafif materyallerle yüzebilir hale getiriliyor.Balmori Associates’in Cornelia& Bessie Vakfı’ndan aldığı 20 bin dolarla GrowOnUs projesi hayata geçiyor. Balmori Associates, New York’ta 1995’ten beri faaliyet gösteren sürdürülebilir altyapı sistemleri oluşturmak üzerine uzmanlaşmış bir şirket.

GoodNewsNetwork’te yapılan açıklamalara göre;sularda sürdürülebilir bitki örtüsü alanı yaratmak için daha önceden yapılan üç girişim, su kirliliğinin yoğunluğundan dolayı yetersizdi ve bitkiler çok zarar görmüştü. Şimdi ise daha yoğun kullanım ve iklimlendirilmiş bitkilerle projeden sağlanan fayda oldukça artmış. Şuanda sadece bitkilerin bulunduğu yüzen bahçede, gelecekte gıda bitkilerinde yetiştirilebileceğine dair bir umut bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun