Çevreci Teknolojiler 12 EKİM 2015 / 08:38

Yırca Köyü’ne kömüre karşı güneş enerjisi geldi

Greenpeace’in Yırca Köylüleri ile birlikte Yırca Köy Camii ve İlkokulu’nu güneş enerjisi ile aydınlatmak için başlattığı Eski Köye Yeni Enerji kampanyası başarıya ulaştı.Kömüre karşı mücadelesini geçtiğimiz aylarda kazanan Yırca Köyü’nü güneş enerjisi ile tanıştırmak için yürütülen kitle fonlama kampanyasına yüzlerce insan destekledi. Uzman mühendislerin denetimiyle, 8 ülkeden gelen Greenpeace destekçileri tarafından yapılan güneş enerji sistemi kurulumu yaklaşık 5 gün sürdü.

Yırca Köy meydanında buluşan Greenpeace destekçileri, Yırca Köylüleri ve çeşitli ilçeden gelen belediye yetkilileri Türkiye için yaratılan bu emsal projenin tekrarlanabilmesi için bürokratik engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Temiz yenilenebilir enerji kaynakları ile gelişmek mümkün

Güneş enerjisi potansiyelinde Avrupa’da ikinci sırada olan Türkiye, bu potansiyele rağmen güneş enerjisinden en az faydalanan ülkelerden biridir. 2030 yılına kadar mevcut izlenen yol yerine Greenpeace’in önerdiği enerji devrimi adımları uygulanırsa 98.300 kişi yenilenebilir enerji sektöründe daha iyi şartlarda çalışıyor olacak, elektrik maliyeti mevcut izlenen yoldan daha uygun maliyete olacak ve havaya 205 milyon ton daha az karbondioksit salımı olacak.

Yeni nesil bireysel güneş enerji sistemlerinde kapalı sistem maliyetinin en yüksek kaleminin batarya grubu olduğunu açıklayan Elçin, “Doğrudan şebekeye bağlanması durumunda üretilen elektiğin devlet destekli alımı söz konusudur. Şebekeye bağlanması durumunda panellerin kendi maliyetini karşılama süresi 8 ila 10 yıl arasındadır. Artık bütün dünyada uygulandığı gibi Türkiye’de de küçük çaplı güneş sistemlerinde şebekeye öncelikli erişimin sağlanması ve Türkiye’nin yüzünü güneşe dönmesi lazım” dedi.