Çevreci Teknolojiler 02 EKİM 2015 / 08:57

Uçakların iniş kalkış gürültüleri elektriğe dönüştürülecek

Boeing adlı şirket uçakların iniş kalkış sırasında oluşturduğu sesten elektrik üretmeyi planlıyor.

Amerikan havacılık şirketi Boeing, uçakların iniş kalkışları sırasında yüksek desibelli gürültüyü elektriğe çevirmek için adım atıyor. Şirket mühendisleri, kullanılan uçakların jet motorlarının iniş kalkış esnasında 140 desibel şiddetinde ses enerjisi ürettiğini belirtiyor.

Şirketin bu konuda yaptığı patent başvurusunda, uçakların iniş ve kalkış için kullandığı pistlerin kenarlarına akustik enerjiyi yakalayabilen özel birimlerin yerleştirilmesi ve ardından bu birimlerin uçağın oluşturduğu sesi yakalayarak, hava hareketi oluşturması planlanıyor. Birbirine bağlı bu birimlerin oluşturduğu hava akımı bir tribüne iletilerek elektrik üretimin bu şekilde gerçekleşmesi öngörülüyor. Sistem şuan daha tasarım halinde bulunuyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun