Çevreci Teknolojiler 14 TEMMUZ 2016 / 09:00

Solar Impulse, Atlantik Okyanusu’ndan sonra Akdeniz geçişini de tamamladı

Brisa’nın Türkiye Resmi Partneri olduğu Solar Impulse, Amerika ve Atlantik Okyanusu’nun ardından tek damla fosil yakıt kullanmadan Akdeniz geçişini de başarıyla tamamlayarak Mısır’a indi.

Brisa’nın “Türkiye Resmi Partneri” olarak yer aldığı Solar Impulse programında, dünya turunun sonuna yaklaşıldı. Haziran ayında üç gün süren Atlantik geçişiyle önemli bir başarı elde eden Solar Impulse, 11 Temmuz’da İspanya’nın Seville havalimanından bu kez Akdeniz geçişi için havalandı. İki gün, iki gece süren ve tek damla fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle hiç durmadan hareket eden Solar Impulse, Mısır’ın Kahire şehrine ulaştı.
 
Akdeniz geçişini gerçekleştiren Solar Impulse’ın CEO’su ve pilotlarından André Borschberg ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu yolculuk sırasında İspanya, Cezayir, Tunus, Malta, Yunanistan, Türkiye ve Mısır olmak üzere birbirinden farklı iklimsel ve coğrafi koşullara sahip ülkelerin hava sahasından geçtik. Akdeniz kıyısında yer alan bu ülkelerin en önemli ortak noktaları ise güneş enerjisi üretme ve kullanma açısından sahip oldukları yüksek potansiyel. Böylece yenilenebilir enerji ve temiz teknolojiler anlamında önemli bir rol üstlenebilirler”.


 
Bundan sonraki süreçte Solar Impulse, Kahire (Mısır)-Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) uçuşuyla dünya seyahatini tamamlayarak dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak olarak tarihe geçecek. Solar Impulse, uğradığı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütüyor. Solar Impulse’ın Türkiye Resmi Partneri Brisa, tarihi yolculuk boyunca, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki kullanım alanlarına ilişkin farkındalık yaratmak için çalışıyor.
 
Yolculukla ilgili detaylı bilgilere http://www.solarimpulse.com adresinden ulaşılabilirsiniz.
ETİKETLER : Solar Impulse BriSa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun