Çevreci Teknolojiler 22 MART 2013 / 11:43

Schneider 2. Yeşil Tüketim Araştırması’nın sonuçları açıklandı

Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric ile Türkiye’de ‘Sürdürülebilir İş’ modellerine geçiş için öncü olma hedefi doğrultusunda bilgi merkezi olarak çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen 2. Yeşil Tüketim Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Değişen tüketim anlayışını ölçerek, tüketim profillerini ortaya koyan ve bu anlamda birçok sektör için rehber görevi üstlenen araştırma, Türk tüketicisinin yeşil ürün satın alma oranının arttığını ortaya koyuyor ve tüm sektörler için çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Türkiye’de tüketicilerin ‘çevreci tüketim’ konusundaki davranışlarını, beklentilerini ve satın alma alışkanlıklarını ölçmek amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması, Türkiye genelinde, 15 ilde, 15 yaş üstü 1.334 tüketiciyle 4 Eylül-31 Ekim 2012 tarihleri arasında yapıldı. Araştırma, tüketicilerin yarısının yeşil ve çevre dostu ürünü’ ‘geri dönüşüm’ ile tanımladıklarını, tüketiciler için en yeşil ürünlerin geri dönüşümlü poşet, beyaz eşya ve geri dönüşümlü ambalaj olduğunu ortaya koydu.

Schneider Electric’in enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularının toplum tarafından da benimsenmesine odaklandığını belirten Turhangil şu şekilde konuştu:
“Bugün 100’den fazla ülkede, 140 binden fazla çalışanla enerji yönetiminde uzman olan Schneider Electric, dünyanın gidişatını görüyor, geleceğin en büyük sorunu olacak kaynak yetersizliğine karşı sorumluluk alıyor. Sürdürülebilirlik yolunda en önemli çıkış yolumuzun enerji verimliliği olduğuna inanıyoruz. Bir lambayı yakmak gibi en basit enerji ihtiyaçlarınızdan, tamamen akıllı hale getirebildiğimiz şehirlere kadar birçok farklı alanda geniş bir ürün ve hizmet portföyüyle geleceğin enerjisinin hizmetindeyiz.”

Schneider Electric tüm sektörlere rehberlik ediyor

Schneider Electric Türkiye Müdürü Bora Tuncer de sürdürülebilirlik anlayışının gerek çeşitli sektörlerde gerekse toplumun sosyal yaşantısında yerleşmesi için farklı çalışmalara ve projelere imza attıklarını dile getirerek şöyle konuştu:
“Bunu yaparken de mevcut durumu analiz etmenin ve tüketici eğilimlerini belirlemenin işimize ışık tutacağına inanıyoruz. Bu noktada, toplumun sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konusunda farkındalığını artırmaya soyunan bir şirket olarak, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması’nı oldukça önemsiyoruz. Yeşil Tüketim Araştırması 2012, birçok sektöre rehberlik edebilecek önemli bir kaynak. Biz de bu araştırma vesilesiyle hizmet verdiğimiz tüm sektörlere önderlik ettiğimizi düşünüyoruz. Tüketicilerin çevre dostu tüketim konusunda bilinç durumunu ortaya koyan araştırmanın her yıl daha da büyüyerek, yolumuzu aydınlatmasını diliyoruz.”

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Sungur Bursa, Sevinç Onay ve Semra Sevinç, Yeşil Tüketim Araştırması 2012’nin sonuçlarına ilişkin yaptıkları ortak değerlendirmede, Türkiye Yeşil Tüketim Araştırması’nın sektörler için önemli bir rehber olabileceğini ve markalara bu konuda çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

Yeşil Tüketim Araştırması 2012’nin dikkat çeken sonuçları:
• Tüketicilerin yarısı, yeşil ve çevre dostu ürünü ‘geri dönüşüm’le tanımlıyorlar…

• Tüketiciler için en yeşil ürünler ‘geri dönüşümlü poşetler’ ve organik gıdalar…

• Tüketici, yeşil ve çevre dostu üründe aradığı özelliklerin içinde enerji verimliliğine verdiği önem yüzde 16.

• Tüketicilerin yüzde 13’ü her zaman yeşil ürün kullanıyor.

• Yeşil ürün tüketimi, üniversite mezunlarında, kadınlarda ve üst gelir gruplarında artış gösteriyor.

• Tüketicilerin en sık satın aldığı yeşil ürün, ‘organik gıda’

• Yeşil ve çevre dostu ürünlerin en büyük engeli, ‘fiyat yüksekliği’

• Tüketiciler, Cam sektörünü ‘En yeşil sektör’ olarak görüyor.

• Tüketici gözüyle yeşil üründe sınıfta kalan sektörler; Kimya, Lastik ve İnşaat sektörü…

• Tüketicilerin yüzde 18’i evlerindeki enerjiyi verimli kullanmayı bilmediğini belirtiyor.

• Enerjiyi verimli kullanmak için evde yapılanların başında aydınlatmayla ilgili tasarruf var.

• Tüketicilerin yüzde 71’i yeşil ürün sayısını yetersiz buluyor.

• Tüketicilerin yüzde 73’ü bütçelerini sarsmaması koşuluyla yeşil ürüne biraz fazla ödeyebileceğini söylüyor.

• Tüketicilerin yüzde 90’ı çevre dostu markaları kendilerine daha yakın hissettiklerini söylüyor.

• Enerji verimliliği ve tasarrufunun birbiriyle ilişkili olması konusunda net bir algı söz konusu değil!

• Tüketicilerin yarısı çalışmaların geçen yıla göre daha iyiye gittiğini, beşte biri ise aynı kaldığını düşünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun