Çevreci Teknolojiler 05 MAYIS 2014 / 09:54

Philips, Notre-Dame Katedralini aydınlattı

Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü Notre-Dame Katedrali LED teknolojisi kullanılarak Philips tarafından yeniden aydınlatıldı. Philips, bu gotik şahesere hayranlığının bir göstergesi olarak LED teknolojisini 850 yıllık tarihin hizmetine sundu. Toplam 400’den fazla aydınlatma ünitesi kullanılarak gerçekleştirilen yeni aydınlatma projesinde daha önce 140 kW olan enerji harcaması sadece 30 kW’a indirilerek enerji tüketimi yüzde 80 oranında azaltıldı.


Projenin Aydınlatma Tasarımcısı Armand Zadikian, katedral aydınlatmasının farklı etkinliklere göre uyarlandığını belirterek, “Katedral’in dini törenler-ziyaretler ve konserler olmak üzere iki farklı görevi bulunuyor. Bu nedenle yeni aydınlatma bu etkinliklere uygun farklı senaryolar yaratabilecek şekilde tasarlandı. Aydınlatma projesi ayrıca kontrolü kolaylaştırmak amacıyla dokunmatik ekranlı bilgisayar sistemi ile entegre edildi. Bu sayede 400 aydınlatma ünitesinin parlaklık seviyesi farklı etkinlik, saat ya da mevsimlere göre ayarlanabilir ve değiştirilebilir hale getirildi” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Philips Aydınlatma Fransa Genel Müdürü Benjamin Azoulay, “Philips, sahip olduğu teknik bilgi ve teknolojileri bu olağanüstü projenin hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyor. Bizim için zor olan, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan bu anıtın orijinalliğini korurken etkili bir aydınlatma sistemi tasarlamaktı. Aydınlatma, katedralin muazzam güzelliğini hiçbir şekilde bastırmamalı, aksine daha da ön plana çıkarmalıydı” dedi.

13. yüzyıldan kalma eser 21. yüzyıl teknolojisiyle aydınlanıyor...
Fransız Gotik mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan  Notre-Dame Katedrali halen Paris Başpiskoposluğu'na evsahipliği yapıyor. Paris'in bakiresi olarak anılan Meryem Ana heykeli, gül pencereler, gargoyleler ve orguyla tarihteki eşsiz yerini korumaya devam ediyor.

Kilisede  kullanılan yeni LED teknolojisi ile ışık katedralin taşlarının arasından geliyor gibi görünürken, aydınlatma üniteleri fark edilmiyor ve binanın güzelliği ön plana çıkıyor. Yeni aydınlatma aynı zamanda katedral içerisinde yer alan, 1818 yılında Notre-Dame’a getirilen ve otuz yedi Meryem Ana ikonundan en ünlüsü olan “Meryem Ana ve Küçük İsa” gibi ünlü eserlerin harika ayrıntılarını da gözler önüne seriyor. Proje kapsamında ayrıca 13. yüzyılda yapılmış olan ve cennetteki çiçekleri simgeleyen kuzey ve güney cephelerdeki gül formlu pencereler de LED teknolojisi ile aydınlatılıyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun