Çevreci Teknolojiler 27 ŞUBAT 2013 / 11:35

Panasonic elektriğin ulaşmadığı bölgelere "güneş" tutacak

Panasonic’in güneş enerjisiyle çalışan, insan sağlığını risk altına sokmayan ve karbon salınımı yapmayan güneş fenerleri, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık ve eğitim hizmetlerinin verimliliğini artıracak. Halihazırda 1,32 milyon insanın elektriksiz yaşadığı dünyada Panasonic’in ilk hedefi Myanmar. Panasonic, kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2018 itibarıyla dünyada elektrik bulunmayan bölgelerde yaşayan insanlara 100 bin LED güneş feneri bağışlayacağı “100 Bin Güneş Feneri Projesi”ni hayata geçirdi. Projenin ilk ayağında Panasonic güneş enerjisi ile çalışan 3 bin kompakt ışık kaynağını sosyal sorunlarla boğuşan Myanmar’daki sivil toplum kuruluşlarına bağışlayacak. Panasonic’in yapacağı bağış Myanmar’ın Yangon kentinde yapılan törenle resmiyet kazandı. Önümüzdeki ay ise Hindistan’daki bir sivil toplum kuruluşuna 5 bin adet kompakt güneş enerjili ışık kaynağı ve Afrika’daki bir mülteci kampına da 2 bin adet ışık kaynağı* bağışlanacak.

Tüm dünyada başta Asya ve Afrika kıtalarındaki gelişen ülkelerde olmak üzere yaklaşık 1,32 milyon insan elektrik kullanmadan yaşıyor. Söz konusu bölgelerdeki birçok evde aydınlatma için gazyağı lambaları kullanılıyor ancak bu lambalar yangın risklerini beraberinde getirmelerinin yanı sıra insan sağlığına zararlı etkiler içeriyor.

Elektrik yerine gazyağının kullanıldığı bölgelerde sağlık, eğitim ve ekonomi açısından büyük zorluklar yaşanıyor. Panasonic bu bölgelerdeki sorunların çözüm sürecine kilit teknoloji ve ürünleriyle katkıda bulunmaya çalışıyor. Panasonic’in güneş fenerleri enerjilerini gün boyunca güneşten alıyor ve içerdikleri pillerde depoluyor. Gece boyunca ışık kaynağı olarak kullanılabilen güneş fenerleri insan sağlığına en ufak bir zarar vermediği gibi karbon salınımı da yapmıyor.

Demokratik ve ekonomik reform süreci içerisinde olan Myanmar’da elektrik kullanım oranları ancak yüzde 13 oranlarında kalıyor. Panasonic’in bağışlayacağı kompakt güneş fenerleri Myanmar’ın eğitim ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun